W Poznaniu powstanie pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub kwantowy

W siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, podpisano porozumienie, na mocy którego w Poznaniu powstanie pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub kwantowy. PCSS, afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, dołącza do sieci IBM Quantum Network i wspólnie z polskimi naukowcami oraz IBM będzie rozwijać technologie obliczeń kwantowych i ich zastosowań. Projekty będą realizowane we współpracy z pozostałymi węzłami światowego ekosystemu IBM Quantum Network.

 

Podczas wydarzenia, UAM oraz Politechnika Poznańska podpisały wraz z firmą IBM list intencyjny w sprawie utworzenia kierunków studiów związanych z informatyką kwantową.  
 
Krok, który robimy, żeby nie przespać momentu wchodzenia w rynek komputerów kwantowych, jest niezwykle ważny, bo równolegle musi toczyć się dyskusja o technologii, o dostępie, o pojawieniu się kiedyś już fizycznie w Polsce takiego komputera – mówił wiceminister resortu Nauki i Edukacji, prof. Wojciech Murdzek
 
Prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, prof. Michał Banaszak dodał:
 
 Chciałbym, aby uniwersytet uczestniczył nie tylko w projektach dydaktycznych, ale też naukowych, ponieważ mamy też grupę zajmującą się technologiami kwantowymi. W tym roku prof. Andrzej Miranowicz otrzymał nagrodę prezesa rady ministrów za rozwój technologii kwantowych i są to badania na światowym poziomie, także myślę, że w tym obszarze UAM będzie mógł swoją cegiełkę dołożyć.
 
Dostępne już dziś wyniki badań potwierdzają ogromną i stale rosnącą wydajność komputerów kwantowych. Algorytmy kwantowe w powiązaniu z wykorzystaniem mocy obliczeniowej superkomputerów są w stanie poradzić sobie ze złożonymi zadaniami matematycznymi i informatycznymi nieprównanie szybciej, niż te powszechnie dziś stosowne.
 
Komputery kwantowe pozwolą przeprowadzić najbardziej skomplikowane, wieloczynnikowe i wieloparametryczne symulacje w złożonych oraz dynamicznych procesach z zakresu inżynierii materiałowej oraz nauk o życiu, w tym chemii i biomedycynie oraz innowacji w przemyśle farmaceutycznym. Państwo polskie będzie je wykorzystywać na potrzeby cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, w tym także jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, technologiach kosmicznych, metrologii, czy też w modelowaniu kryzysowym.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.