Najwyższy i średni stopień zagrożenia pożarowego w wielkopolskich lasach

W niemal całej Polsce, w tym także w Wielkopolsce obowiązuje już najwyższy lub średni poziom zagrożenia pożarowego. Utrzymujący się od dłuższego czasu brak opadów, słońce i wiatr powodują, że wiele osób zaczyna pytać o możliwe wprowadzenie zakazu wstępu do lasów.

 

Instytut Badań Leśnictwa dwa razy dziennie aktualizuje mapę zagrożenia pożarowego. O godzinie 13:00 w piątek, 25 marca, znaczna część Polski, w tym również obszar Wielkopolski obejmujący także Poznań i powiat poznański, oznaczona była na czerwono, co oznacza najwyższy stopień zagrożenia. To w tych obszarach odnotowano najniższe wartości wilgotności ściółki.

Na pozostałych obszarach w większości, w tym w pozostałej części województwa wielkopolskiego zagrożenie określono jako „średnie”. Sytuacja może się jednak szybko zmienić, jeśli w najbliższych dniach nie pojawią się opady deszczu.

Czy to oznacza, że należałoby wprowadzić zakazy wstępu do lasów? Jak zapewniają Lasy Państwowe, na razie nie ma takiej potrzeby. Sytuacja, choć nie jest dobra „nie jest także dramatyczna”. Należy jednak, tak jak zawsze, zachować szczególna ostrożność w lesie oraz przy obszarach leśnych przy obchodzeniu się z ogniem i reagować widząc materiał, który pod wpływem nagrzania przez promienie słoneczne może się zapalić. W przypadku zauważenia nawet drobnego ognia czy dymu należy zawiadomić służby.

Tegoroczny marzec jest określany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jako „skrajnie suchy”.