Od poniedziałku numery PESEL dla uchodźców będą wydawane także w Galerii Malta

Od poniedziałku w Galerii Malta rozpocznie swoją działalność nowy punkt nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Dzięki temu uda się dziennie obsłużyć więcej niż obecnie zainteresowanych osób.

 

Punkt będzie się składał z piętnastu stanowisk zlokalizowanych na parterze Galerii Malta. Czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w niektóre soboty między 7:30 a 14:30.

Jak zauważa Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania, uruchomienie nowej lokalizacji pozwoli na przyjęcie nawet o 500 osób więcej niż obecnie.

Numery PESEL nadawane są osobom, które od 24 lutego przybyły do Polski w związku z wojną na terytorium Ukrainy. Posiadanie numeru PESEL umożliwi m.in. korzystanie z niektórych form wsparcia dla uchodźców, podjęcie pracy czy skorzystanie z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Aby dostać PESEL, trzeba najpierw zarezerwować wizytę – najprościej to zrobić, dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Można także umówić się online (ważne: obecnie ta usługa jest dostępna tylko dla osób, które chcą wyrobić PESEL przy ul. Libelta) na stronie www.poznan.pl – także w języku ukraińskim.

Podczas rejestracji należy podać adres mailowy oraz datę urodzenia i wybrać termin oraz godzinę wizyty. Na wskazany adres mailowy zostanie wysłane potwierdzenie rezerwacji wizyty i jej numer. Dla każdej osoby dorosłej należy wykonać oddzielną rezerwację. Jednocześnie w ramach jednej rezerwacji dorosły może wyrobić numery PESEL dla dwójki dzieci. Jeśli jednak jest ich więcej, wówczas trzeba zarezerwować kolejną wizytę.

Do wyrobienia numeru potrzebne jest dostarczenie fotografii takiej jak do paszportu. Są punkty, które umożliwiają wyrobienie jej za darmo pod warunkiem posiadania numeru rezerwacji wizyty w urzędzie. Są to:

– Foto Cieślak, adres ul. Libelta 14

– Foto Libelta, adres ul. Libelta 22

– Foto Ablarte, adres ul. Ratajczaka 44

– Foto-Eldra, pl. Ratajskiego 4A

– BNC Studio Foto (ul. Nowowiejskiego 7)

– Fotka – Studio Fotografii Cyfrowej (ul. Kościuszki 71)

– Foto Akademickie (ul. Roosevelta 9)

– PhotoAid, Galeria Malta, ul. Maltańska 1

Przed wejście do punktu obsługi należy wypełnić wniosek o nadanie numeru PESEL – w alfabecie łacińskim. Same dokumenty dostępne są w języku polskim i ukraińskim oraz polskim i rosyjskim.

Do urzędu należy zabrać: paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia; zdjęcie, telefon (musi być z polskim numerem telefonu) oraz numer rezerwacji, który wysłano mailem.

W czasie gdy rodzice w Galerii Malta, będą dopełniać formalności związanych z uzyskaniem numeru PESEL, najmłodsi będą mogli skorzystać z oferty programu “Malta Dzieciom”, w ramach którego zorganizowane zostały bezpłatne zajęcia dla dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 17 lat. Maluchy mają zapewnioną profesjonalną opiekę w języku ukraińskim, salę zabaw (jednocześnie może w niej przebywać 50 dzieci) oraz szeroką ofertę specjalnych zajęć sportowych, artystycznych, a także seanse filmowe z ukraińską ścieżką dźwiękową.