Zakończono kontrolę budynku starego dworca PKP. Kiedy zostanie udostępniony jako poczekalnia dla uchodźców?

Na udostępnienie przestrzeni starego dworca Poznań Główny na potrzeby uchodźców czeka wielu wolontariuszy, społeczników, służb i osób zaangażowanych w pomoc dla uciekających przed rosyjską agresją. Po kilku tygodniach oczekiwania, otwarcie drzwi dla potrzebujących jest bliżej.

 

W połowie marca, po wielu apelach wolontariuszy i społeczników, wojewoda wielkopolski wystąpił z prośbą do PKP o udostępnienie budynku starego dworca Poznań Główny na potrzeby zapewnienia miejsc dla uchodźców czekających na przesiadkę i dalszą podróż (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Obecnie pomoc udzielana jest przede wszystkim w ocieplanych namiotach straży pożarnej i ich okolicach ustawionych przed budynkiem.

Udostępnienie nieużywanego obecnie obiektu umożliwiłoby zapewnienie schronienia przed warunkami atmosferycznymi, większą przestrzeń i możliwość odpoczynku.

PKP zgodziło się na taki krok, jednak zanim zostaną tam wpuszczeni ludzie, konieczne było przeprowadzenie kontroli stanu obiektu podkreślając, że został on wyłączony z użytkowania w 2013 roku. Sprawdzano stan instalacji i konstrukcji (więcej tutaj).

Jak przekazało dziś Biuro Wojewody, we wtorek, 5 kwietnia, zakończyła się kontrola obszaru, który ma zostać udostępniony jako poczekalnia dla uchodźców z Ukrainy. Na podstawie jej wyników zostanie podjęta ostateczna decyzja w zakresie otwarcia budynku.

Urząd Wojewódzki przekazał, że trwają już czynności mające na celu zabezpieczenie nowej przestrzeni jako miejsce dla działań wolontariuszy i przeniesienia punktu informacyjnego dla uchodźców z holu głównego Dworca Poznań Główny do budynku starego dworca.

Na razie nie podano jednak daty możliwego udostępnienia przestrzeni.