Powstała wyjątkowa wystawa. Uczci dwie ważne w dziejach historii Polski rocznice

W 2020 roku obchodzono dwie ważne rocznice: 100. polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz 80. zbrodni katyńskiej. O bohaterach tamtych wydarzeń pamięta Instytut Pamięci Narodowej, który stworzył wyjątkową wystawę.

Bohaterami wystawy multimedialnej „20 – 40 – 20” zostali bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej, którzy później stali się ofiarami zbrodni katyńskiej. Mowa tu o pięciu Polakach: Janie i Stanisławie Ozimek (ojciec i syn), por. Julianie Grunerze, ppłk. dypl. Wilhelmie Kasprzykiewiczu oraz ks. Józefie Skorelu.
 
Zwiedzający wystawę obejrzą 30-minutowy film fabularny opowiadający historię pięciu polskich bohaterów. Dzięki wyjątkowej scenografii, każdy będzie mógł choć na chwilę przenieść się do tamtych czasów i do lasu katyńskiego. Oprócz tego, będzie można przeczytać biografię postaci, a także obejrzeć archiwalne zdjęcia z czasów ich młodości i życia dorosłego.
 
Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapowiada, że zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Szczególne zaproszenie kieruje się do młodzieży, która może kultywować pamięć i tradycje tamtych, tragicznych dla Polski, czasów. W przypadku szkolnych grup zorganizowanych, które chciałyby cofnąć się do przeszłości i posłuchać historii bohaterów, należy skontaktować się z pracownikiem OBEN w Poznaniu – Witoldem Sobóckim (email: witold.sobocki@ipn.gov.pl).
 
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 22 kwietnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:30-16:00. Miejscem wydarzenia jest Centrum Edukacyjne Przystanek Historia przy ul. J.H. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu.