Nauka o HIV w klubach? Rozpoczyna się nowy projekt edukacyjny

Szybkie wykrycie wirusa HIV jest bardzo ważne, by zahamować chorobę. Cały czas jednak wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat zachowań ryzykownych czy profilaktyki. Pomóc ma w tym nowy projekt edukacyjny, koordynowany przez miasto oraz stowarzyszenie Grupa Stonewall. 

Województwo wielkopolskie od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV. Zgodnie z danymi NIZP PZH-PIB w Wielkopolsce w 2020 roku odnotowano 76 przypadków HIV. Dało to trzecie miejsce w kraju, po Mazowszu i Małopolsce. Podobnie było przed pandemią. W 2019 roku wykryto w Wielkopolsce 131 nowych zakażeń, a w 2018 – 152. Te liczby pokazują, że wiedza na temat profilaktyki HIV jest w województwie bardzo potrzebna.

W związku z tym stworzono nowy projekt edukacyjny „Od przygody zwykle się zaczyna”, który koordynowany jest przez Urząd Miasta Poznania wraz ze stowarzyszeniem Grupa Stonewall. Już od piątku w poznańskich klubach będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Na gości czekać będą informacje o profilaktyce i terapii HIV. W klubach znajdą się wolontariusze, którzy podzielą się informacjami na temat wirusa. Akcja swoją premierę będzie mieć 29 kwietnia o 22:00 w Dużym Lokum przy ul. Półwiejskiej 16. Wystąpi tam Siostra Mary Read.

To jednak nie jedyne miejsce, gdzie przeprowadzona zostanie akcja. Wolontariusze obecni będą również m.in. w klubie Come back.

– Pracując z Grupą Stonewall, widzę jak duży jest głód informacji o chorobach przenoszonych drogą płciową. Problemem, który zauważyło Miasto Poznań, jest fakt, że poza środowiskiem LGBT+ w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat nowoczesnej profilaktyki HIV, a także świadomości, że N=N, czyli że osoba HIV+ z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi nie przenosi zakażenia. Nie lepiej jest z wiedzą na temat innych chorób przenoszonych drogą płciową – mówi Paweł Ziemba, koordynator poznańskich wydarzeń, przedstawiciel Stowarzyszenia Grupa Stonewall. – Stąd projekt partyworkingu skierowanego do szerokiej rzeszy osób korzystających z klubów i dyskotek w Poznaniu, gdzie do tej pory nie była prowadzona podobna edukacja.

By podnieść poziom wiedzy ludzi na temat HIV, jeszcze przed wakacjami zacznie działać aplikacja mobilna. Na podstawie dostępnej ankiety każdy będzie mógł oszacować, czy i kiedy powinien pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, aby zrobić bezpłatny, anonimowy test. Aplikacja poda też w przystępnej formie informację na temat profilaktyki HIV, m.in. zachowań ryzykownych.

– Podczas pandemii COVID-19 liczba wykonywanych w Polsce testów w kierunku zakażenia HIV znacząco spadła. To bardzo niebezpieczne, bo przecież ten wirus nie jest w odwrocie. Przeciwnie. Liczba zakażeń rośnie. Tymczasem ludzie nie robią badań, nie wiedzą o swoim statusie i nie podejmują leczenia. Dlatego cieszą akcje takie jak ta przygotowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Grupę Stonewall. Dzięki niej możliwe będzie bezpośrednie dotarcie z wiedzą do młodzieży, a więc grupy, która HIV zakaża się najczęściej – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Kampania “Od przygody zwykle się zaczyna” potrwa do października. Realizowana jest ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci. To najstarszy projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Otwarty jest dla instytucji, które działają lub pragną działać w zakresie profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.