Mobilny Ambulans wyjechał na poznańskie ulice. Będzie edukował i testował w kierunku zakażeń HIV

Na poznańskie ulice wyjechał specjalny Mobilny Ambulans w ramach akcji street workingu medycznego realizowanego przez poznańską Fundację Akceptacja. Wolontariusze edukują i testują osoby w kryzysie bezdomności w kierunku zakażenia wirusem HIV.

 

Fundacja realizuje akcję w ramach finansowania z grantu w konkursie Pozytywnie Otwarci, który jest najstarszym projektem grantowym skupionym wokół profilaktyki zakażeń HIV.

Mobilny Ambulans wyjechał na poznańskie ulice i będzie pojawiał się w miejscach przebywania osób w kryzysie bezdomności. Wolontariusze będą przekazywać wiedzę na temat profilaktyki HIV, rozdawać ulotki z podstawowymi informacjami oraz prezerwatywy. Możliwe będzie także przetestowanie w kierunku zakażenia wirusem, a w przypadku pozytywnego wyniku, danej osobie zostanie zapewniona dalsza pomoc i leczenie.

Jednocześnie zbierany będzie ogólny wywiad medyczny, przeprowadzane będą ogólne badania, a w razie konieczności załoga ambulansu opatrzy rany.

„Nasz zespół – ratownicy, wolontariusze i lekarze – od lat pracuje z osobami w kryzysie bezdomności. My znamy ich, oni przyzwyczaili się do nas i ufają nam. Dzięki temu mamy szansę dotrzeć do nich z wiedzą na temat profilaktyki HIV oraz testami w kierunku zakażenia tym wirusem. To ważne, ponieważ oni nie korzystają z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. W ogóle nie wiedzą zbyt dużo na temat HIV. Wstydzą się nawet tak po prostu pójść do przychodni. Jedyną szansą dla nich na to badanie jest nasz Mobilny Ambulans” – mówi Anna Maria Szymkowiak, prezes Fundacji Akceptacja

Mimo prowadzonych od lat akcji profilaktycznych i edukacyjnych, według statystyk liczba zakażonych wirusem HIV w Polsce rośnie, a Wielkopolska pozostaje w czołówce województw, w których najwięcej się ich wykrywa. W ubiegłym roku odnotowano 131 nowych przypadków wirusa w Wielkopolsce.

„Mimo że mamy w Polsce sprawnie działającą sieć Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, wiele osób żyjących z HIV nie ma świadomości zakażenia i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia wirusem, który – o ile osoba seropozytywna nie jest leczona – może być groźny dla zdrowia i życia. Fundacja Akceptacja dociera z wiedzą i testami do osób, które bez jej pomocy nie mogłyby sprawdzić swojego statusu serologicznego. To ważna i cenna inicjatywa. Jestem dumny, że mogliśmy przyczynić się do jej realizacji” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Według danych NIZP-PZH w pierwszym półroczu 2022 roku w Polsce odnotowano 880 przypadków zakażeń wirusem HIV.