Polski taniec może zostać wpisany na listę UNESCO. Pomóc w tym chce poznański AWF

Polonez może zostać wpisany na listę światową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Aby tak się stało, potrzebne są działania, które rozpropagują ten taniec poza granicami kraju. Jedną z akcji przygotował poznański AWF. Na boisku uczelni będzie można zatańczyć poloneza.

Polonez jest jednym z najpopularniejszych polskich tańców. Aktualnie kojarzy się większości z balami studniówkowymi. Do pierwszej wojny światowej, a nawet przez cały okres międzywojenny, polonez otwierał, a czasami także zamykał, wszelkiego rodzaju uroczyste bale. Ze względu na to, że taniec ten jest ważnym elementem polskiej kultury, w 2019 roku wpisany został na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Obecnie trwają starania, aby polonez znalazł się na liście światowej.

Z tego też powodu organizowane są działania, mające na celu rozpropagowanie poloneza również za granicą kraju. Jedna z akcji odbędzie się w Poznaniu. Za sprawą Akademii Wychowania Fizycznego, każdy chętny będzie mógł zatańczyć poloneza na boisku uczelni.

Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 14. Poloneza poprowadzą tancerze Zespołu Tańca Ludowego „AWF” Poznań. Uczestnicy proszeni są o przybycie ok. kwadrans wcześniej, by punktualnie rozpocząć taniec, a także o zabranie własnych elementów strojów ludowych, np. korali, chusty czy długiej spódnicy.

Wydarzenie będzie nagrywane z drona, a film zostanie udostępniony na stronie „Polonez łączy” na Facebooku jako element wniosku o wpisanie na listę UNESCO.

Na stronie internetowej poznańskiego AWF znajduje się film instruktażowy na temat tego, jak zatańczyć poloneza.

Ponad to 27 kwietnia, w godzinach 19-20, odbędzie się warsztat dla osób, które chcą przypomnieć sobie charakterystyczny krok. Dla osób z Ukrainy, które chciałby włączyć się do akcji, dostępny będzie tłumacz.