Cykl koncertów nad Rusałką

Lato to niewątpliwie czas rozkwitu lokalnych inicjatyw w Poznaniu. Jedną z nich jest Scena Nad Rusałką, czyli w skrócie – muzyka na żywo nad poznańskim jeziorem.

Do rozmowy z Piotrem Szulcem zaprosiliśmy przedstawicieli tej inicjatywy czyli Zofię Blew i Michała Pudełko. 

Rusałka to jezioro, które cieszy się ogromnym powodzeniem. W okresie letnim tłumy poznaniaków odpoczywają na plaży i korzystają z rowerków wodnych czy kajaków. W dzień to miejsce spokoju i relaksu, za to w czwartkowe wieczory zmienia się w miejsce pełne sztuki i muzyki, a w środy w kino plenerowe. 

To najczęściej młodzi, ambitni artyści, którzy są dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Dzięki takiej inicjatywie jak Scena Nad Rusałką mają szanse rozwoju i zaprezentowania się szerszej publiczności. Koncerty realizowane są w formie projektu ‘Antywirusowy pakiet dla młodej sceny muzycznej – naGranie nad Rusałką’ w ramach którego realizowana jest seria koncertów streamowanych na Facebooku i umieszczanych na kanale YouTube. 

Ciekawostką jest fakt, że poza koncertami, organizatorzy przygotowali też dla nas kino plenerowe. Miało ono funkcjonować przez całe wakacje, jednak warunki atmosferyczne nieco pokrzyżowały dotychczasowe plany. Warto jednak podkreślić, że do tej pory żadne wydarzenie nie zostało odwołane.   

– Jeżeli z powodu pogody jesteśmy zmuszeni odwołać coś w danym dniu, to znajdujemy inny termin, więc mogę powiedzieć, że kina które się nie odbyły, odbędą się pod koniec lipca

 tłumaczy Zofia Blew.

Organizatorzy podkreślają, że wybór prezentowanych filmów to tak naprawdę.. nasz wybór! Przed wydarzeniem odbyło się głosowanie na stronie internetowej na podstawie którego wybranych zostało 8 pozycji filmowych do zaprezentowania podczas kina plenerowego.

Co jeszcze czeka na nas nad Rusałką?

– Nad Rusałką, zwłaszcza latem gdy faktycznie przychodzi tam dużo ludzi, chcemy żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego dla najmłodszych w weekendy, przy współpracy z Teatrem Animacji, organizujemy spektakle, które najbardziej znany poznański, młody teatr gra dla młodych widzów – dodaje Michał Pudełko. 

Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że całe przedsięwzięcie wspiera między innymi Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, ponieważ organizatorzy wydarzenia zdecydowali się na wprowadzenie rozwiązania, dzięki któremu osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą w pełni uczestniczyć w koncertach.

Nad Rusałką czeka nas w tym roku wiele atrakcji. Warto odwiedzić to miejsce i spojrzeć na nie trochę inaczej niż do tej pory. To miejsce, które spełnia wszystkie warunki do tego, by stać się dla poznaniaków miejscem zabawy, radości i spotkania z muzyką.