Gminy Zagórów i Mieścisko znów z dostawami gazu

Do wielkopolskich gmin Mieścisko i Zagórów powróciły dostawy gazu po tym, jak mieszkańcy i przedsiębiorcy zostali ich pozbawieni w związku z polskimi sankcjami nałożonymi na rosyjskie spółki.

O sytuacji w wielkopolskich gminach pisaliśmy w środę na naszym portalu (tutaj). W gminie Mieścisko w powiecie wągrowieckim oraz Zagórów w powiecie słupeckim wyłączono dostawy gazu z powodu polskich sankcji nałożonych na firmy związane z rosyjskim kapitałem. Taką jest m.in. Novatek Green Energy z Krakowa, która dostarcza gaz do niektórych gmin.

W podobnej sytuacji znalazło się jeszcze kilka innych gmin w kraju, w tym popularny turystyczny kierunek, czyli Łeba.

W piątek, 29 kwietnia, premier Morawiecki nakazał spółkom Skarbu Państwa (m.in. PGNiG i PSG) dostarczenie gazu do sieci, których formalnym właścicielem jest Novatek. Sama spółka podjęła działania mające na celu umożliwienie takiego rozwiązania państwowym spółkom.

W piątek późnym wieczorem wójt gminy Mieścisko poinformował, że dokonano formalności związanych z przejęciem majątku firmy Novatek przez PSG, a następnie ekipy gazownicze rozpoczęły działania, dzięki którym udało się przywrócić dostawy gazu do odbiorców.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, także w gminie Zagórów gaz znów jest dostarczany.