Ambasador Japonii spotkał się z Jackiem Jaśkowiakiem. O czym rozmawiano?

Ambasador Japonii, Akio Miyajima odwiedził Poznań i spotkał się z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem. O czym rozmawiano?

 

Akio Miyajima pełni misję dyplomatyczną w Polsce od 2020 roku. Do Poznania przyjechał w związku z Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2Poland.

Podczas wizyty spotkał się również z prezydentem miasta, Jackiem Jaśkowiakiem. Panowie wspólnie odwiedzili punkt recepcyjny dla uchodźców, znajdujący się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Ambasador podkreślił ogromną pomoc i zaangażowanie polskich miast w udzieleniu schronienia uchodźcom z Ukrainy. Jak zauważył, obecnie rozpoczyna się kolejne, ogromne wyzwanie, związane z koniecznością stabilizacji obywateli Ukrainy w Polsce, co oznacza poszukiwania stałego miejsca zamieszkania oraz pracy, by móc „ułożyć sobie życie na nowo”.

„Żadne miasto nie jest w stanie wybudować tylu lokali komunalnych w tak krótkim czasie. Dlatego musimy pracować nad uwolnieniem pustych mieszkań na rynku prywatnym. Ważnym zadaniem jest też posłanie ukraińskich dzieci do szkół. Jesteśmy w stanie to zrobić, ale potrzebujemy wsparcia strony rządowej” – wyjaśniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Dyplomata zapoznać się również z innymi inicjatywami podejmowanymi przez Miasto na rzecz uchodźców, w tym miejsca noclegowe, wsparcie rzeczone, bezpłatne kursy języka polskiego czy tez pomoc prawną i psychologiczną.

Jednocześnie stolica Wielkopolski pomaga Ukraińcom, którzy pozostali w ojczyźnie. Do miasta partnerskiego – Charkowa – wysłano transporty z najpotrzebniejszymi rzeczami. Do Lwowa wyjechały autobusy MPK Poznań z darami, które zostały i wożą obywateli Ukrainy. Poznańskie zoo i schroniska angażują się z kolei w pomoc dla zwierząt.