Będzie przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Nowy Świat i Szpitalnej?

Niebezpiecznych sytuacji przy skrzyżowaniu ul. Nowy Świat z ul. Szpitalną wkrótce ma być mniej. Miasto przychyliło się do interpelacji miejskiej radnej i rozpoczyna działania mające na celu wyznaczenie tam przejścia dla pieszych.

 

Poznańska radna, Anna Wilczewska zwróciła uwagę na niebezpieczne sytuacje, do jakich dochodzi przy ul. Nowy Świat. W ciągu chodnika brakuje przejścia dla pieszych, co jest utrudnieniem z uwagi na kierowców skręcających w ulicę z ul. Szpitalnej.

Skręcający pojazdami w ul. Nowy Świat, z uwagi na brak oznaczonego przejścia dla pieszych, nie ustępują pierwszeństwa pieszym, natomiast piesi idąc chodnikiem wzdłuż ul. Szpitalnej traktują przejście przez ul. Nowy Świat jako „nieoznakowane” ale przejście dla pieszych” – zauważyła w interpelacji radna

Jednocześnie Anna Wilczewska zauważyła, że w związku z przeniesieniem lokalizacji przystanku autobusowego z ul. Nowina na ul. Szpitalną, ruch pieszych w tym rejonie w ostatnim czasie mocno wzrósł, co prowadzi do wzrostu liczby niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Radna zaapelowała o wykonanie widocznego przejścia dla pieszych.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, który zauważył, że kierowcy skręcający w drogę poprzeczną zgodnie z przepisami ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez skrzyżowanie.

Wskazał także, że fragment ul. Nowy Świt, o którym mowa w interpelacji to droga wewnętrzna, natomiast ul. Szpitalna jest drogą publiczną i „co do zasady” na takich skrzyżowaniach nie wyznacza się przejść dla pieszych.

Wiceprezydent przyznał jednak, że z uwagi na wskazane przez radną niebezpieczne sytuacje związane z wymuszaniem przez kierujących pierwszeństwa, a także intensywny ruch pieszy, Miejski Inżynier Ruchu przygotuje propozycję wyznaczenia przejścia dla pieszych w podanej lokalizacji. Jeśli zostaną one przyjęte, podjęte zostaną działania w celu realizacji zadania.

Jednocześnie Mariusz Wiśniewski przekazał, że do pomysłu pozytywnie odniósł się także Zarząd Dróg Miejskich, który wskazał, że przejście należy wyznaczyć w miejscu, które zapewni kierowcom możliwość zatrzymania się przed nim po skręcie z ul. Szpitalnej.