Klienci dojdą, ale dostawcy nie dojadą – kolejne wygrodzenia na Starym Rynku

Możliwe jest rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych związanych z przebudową Starego Rynku. W najbliższych dniach prowadzone będą głównie prace rozbiórkowe.

 

Jak podkreśla Miasto, celem inwestycji jest przede wszystkim stworzenie przestrzeni na Starym Rynku, która będzie bardziej przyjazna odbiorcom. To m.in. równa nawierzchnia oraz zagospodarowanie zieleni wraz z siedziskami. Inwestycja obejmie również przebudowę instalacji podziemnych i budowę zbiorników retencyjnych.

Do tej pory skupiano się przede wszystkim na pracach archeologicznych, selekcji i inwentaryzacji kostki kamiennej, a także kompletowaniu dokumentacji. Wraz z początkiem czerwca wykonawca rozpocznie zasadnicze prace budowlane. Najpierw jednak wprowadzane będą zmiany organizacji obszaru objętego inwestycją, co oznacza kolejne wygrodzenia, również ciągów pieszych.

Jak zapewnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, wyznaczone ścieżki będą zapewniały dojście do każdego budynku, co ma umożliwić dotarcie do lokali i restauracji na Starym Rynku.

Zasadnicze roboty budowlane rozpocznie rozbiórka krawężników i nawierzchni chodników, a następnie prace związane z infrastrukturą podziemną. Jako pierwsze wyremontowane będą sieci wodociągowa i gazowa, przy czym ta druga zostanie przebudowana.

Jednocześnie kontynuowane będą prace archeologiczne, choć te skupią się na terenie, w którym mają powstać zbiorniki retencyjne, czyli przy budynku Wagi Miejskiej oraz pod domkami budniczymi. Niedługo archeolodzy rozpoczną także prace w miejscu, w którym ma zostać rozbudowana podziemna toaleta publiczna.

Co istotne, z uwagi na kolejne wygrodzenia dostawcy nie będą mogli wjeżdżać na płytę Starego Rynku. Będzie można korzystać jedynie z wyznaczonych kopert do rozładunku. To z pewnością nie ułatwi i tak już utrudnionej przez remont pracy lokalnych przedsiębiorców.

Jednocześnie na obszar budowy będzie wjeżdżał ciężki sprzęt, co z kolei oznacza większy hałas i zapylenie.