Służby nie dojadą na Stary Rynek w sytuacji zagrożenia?

Czy możliwość dojazdu służb na Stary Rynek i ulice dochodzące do niego w czasie prac rewaloryzacyjnych jest ograniczona? Do miejskich władz z interpelacją w tej sprawie zwrócił się radny Andrzej Rataj.

 

Remont Starego Rynku w Poznaniu rozpoczął się pod koniec 2021 roku i potrwa do jesieni 2023. Przebudowa wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców Poznania, a także stanowi spory problem dla przedsiębiorców ze Starego Miasta. Również turyści odwiedzający stolicę wielkopolski są zawiedzeni widokiem remontowanego rynku, którego większość jest ogrodzona i niedostępna dla zwiedzających.

Od kilku miesięcy większość ulic dochodzących do Starego Rynku jest niedostępna dla pojazdów, między innymi z powodu głębokich wykopów. Fakt ten wzbudza niepokój wśród mieszkańców, ponieważ boją się, że w nagłych wypadkach pojazdy ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska będą miały ograniczone możliwości wjazdu. Gdyby ktoś pilnie wymagał interwencji odpowiednich służb nie będą one miały jak dotrzeć do potrzebującego.

Sprawą zainteresował się radny Andrzej Rataj, który w interpelacji pyta prezydenta miasta, jakie są możliwości dojazdu na Stary Rynek i ulice odchodzące od Starego Rynku.

Jak zaznacza radny w rejonie prowadzonych inwestycji znajduje się wiele historycznych budynków, w tym kamienice a także renesansowy Ratusz, muzea i galerie. Są to ważne obiektydla historii Poznania, które co roku przyciągają do miasta wielu turystów. Tym bardziej ważna jest możliwość szybkiego dojazdu odpowiednich jednostek w razie nagłego zdarzenia.

Andrzej Rataj pyta, czy taka sytuacja stanowi zagrożenie dla ewentualnych przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska. W przypadku pożaru lub zagrożenia życia cenna jest każda minuta.

Radny na razie nie otrzymał odpowiedzi na swoje pismo.