Powstaną kolejne wielkopolskie Jadłodzielnie. Otrzymają wsparcie finansowe od Samorządu Województwa

Idea Jadłodzielni jest coraz popularniejsza wśród mieszkańców Wielkopolski. Specjalne miejsca, w których można zostawić lub wymienić nadmiar jedzenia pomagają w zapobieganiu marnowania żywności. Wkrótce na terenie województwa powstaną kolejne, dzięki wsparciu, jakie gminy otrzymają w ramach drugiej edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” dofinansowywanego z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Jednym z głównych problemów współczesnego świata państw rozwiniętych jest marnowanie żywności przez mieszkańców. Proces zaczyna się już od małych społeczności, dlatego wielkopolskie gminy chcą działać na tym poziomie dodając do tego edukację nie tylko najmłodszych.

Jadłodzielnie to specjalne miejsca przygotowane do przechowywania żywności w lodówkach i na półkach. Można tam przynieść nadmiar jedzenia – przetworzonego lub składników, które są nadwyżkami jedzenia w gospodarstwach domowych. Dzięki temu mogą być one wykorzystane przez innych zamiast lądować w śmietniku. Jedzenie można wymieniać lub zabrać według potrzeb.

Inicjatywy umożliwiają wymianę produktów spożywczych między mieszkańcami przyczyniając się do zmniejszenia marnowania żywności. Jednocześnie uczy rozsądnego kupowania jedzenia poprzez uświadamianie, jak wiele z niego jest niepotrzebnego w danym gospodarstwie domowym.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje drugą edycję programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”, dzięki któremu samorządy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację takich punktów.

W tej edycji akcji wsparcie wyniesie 291 tysięcy złotych, które zostanie rozdzielone na 14 nowych Jadłodzielni – m.in. na terenie Wągrowca, Kępna, Dopiewa, Obornik, Rawicza, Słupcy, Rogoźna, Zdun oraz po dwa z Swarzędza Szamotuł i Leszna.

W ramach obu edycji programu wsparcie trafiło do 20 jadłodzielni.