Punkt informacyjny dla uchodźców znika z dworca PKP

Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy zmieni swoją lokalizację. Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o przeniesieniu go z budynku starego dworca PKP.

 

Punkt informacyjny na dworcu powstał, gdy w związku z rosyjską agresją na Ukrainę do Polski, w tym także do Poznania, zaczęły przybywać tysiące uchodźców. Dworzec kolejowy i autobusowy był zwykle pierwszym miejscem, z jakim spotykali się uciekający przed wojną przybysze. Punkt, w którym były im udzielane podstawowe informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy czy też dalszej podróży był niezbędny.

Początkowo zlokalizowany był w głównej hali Dworca Poznań Główny, jednak szybko okazało się, że brakuje tam miejsca. Jednocześnie wolontariusze i mieszkańcy organizowali tam pomoc dla przyjeżdżających do Poznania – na placu przed budynkiem. Przez wiele tygodni apelowano, by otworzyć budynek starego dworca, który stał pusty. Ostatecznie, po wykonaniu niezbędnych prac i kontroli, bramy zostały otwarte, a punkt informacyjny przeniesiony.

Jak informuje Biuro Wojewody, obecnie, z uwagi na znacznie mniejszą liczbę przybywających do Poznania uchodźców, podjęto decyzję o przeniesieniu punktu informacyjnego. Od 22 sierpnia będzie się znajdował w punkcie recepcyjnym działającym niedaleko – w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zmiana pozwoli na organizację kompleksowej pomocy w jednej lokalizacji. Punkt recepcyjny to miejsce, w którym uciekający przed rosyjską agresją mogą uzyskać niezbędne informacje dot. pobytu w Polsce czy też w jaki sposób otrzymać i zarejestrować kartę SIM. Dostępne są tam też ciepły posiłek, opieka medyczna, porada prawna i pomoc psychologa. Istnieje również możliwość wykonania szczepień oraz otrzymanie skierowania do tymczasowego miejsca zakwaterowania.

W pawilonie do dyspozycji uchodźców są także sanitariaty, miejsce na odpoczynek oraz strefa zabaw dla dzieci. Jak podkreśla Biuro Wojewody, z uwagi na fakt, że punkt znajduje się w obiekcie zamkniętym, daje to większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności niż stary budynek PKP.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki zapewnia, że wykonano niezbędne oznakowanie drogi z Dworca Poznań Główny do punktu, by ułatwić uchodźcom poruszanie się w tym rejonie.