Poznań przygotował miejski informator w języku ukraińskim

Miasto Poznań przygotowało informator dla osób przybywających z Ukrainy do stolicy Wielkopolski. Znajdują się tam najważniejsze informacje organizacyjne, a także m.in. słowniczek polsko-ukraiński. Całość napisana jest w języku ukraińskim.

 

Informator ma 9 stron w formacie A4 i jest zapisany w języku ukraińskim. Na pierwszej stronie znajdują się informacje o miejskiej stronie internetowej w tym języku oraz powitanie prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Zwrócił się on zarówno do obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w stolicy Wielkopolski w ostatnich latach jak i tych, którzy przybyli tu uciekając przed wojną.

„Witajcie w Poznaniu, w naszym i Waszym domu. Od lat podziwiam Waszą energię i pracowitość. Ani Poznań, ani inne polskie miasta nie mogłyby rozwijać się bez Waszego udziału. Przez ostatnie lata nauczyliśmy się żyć razem, rozumieć się wzajemnie i ze sobą przyjaźnić. Zrobimy wszystko, byście znaleźli u nas dom. Wy, którzy już u nas jesteście, zostańcie, poczujcie się u siebie. Będziemy pomagali Wam i Waszym rodzinom, jeśli do Was dołączą. Wy, którzy przybędziecie do nas wraz z falą wojennych uchodźców, miejcie pewność, że postaramy się Wam pomóc w rozpoczęciu nowego życia, w adaptacji do nowych warunków – w poszukiwaniu mieszkania, nauce języka, zatrudnieniu” – pisze prezydent Miasta

W folderze umieszczono podstawowe informacje praktyczne, w tym m.in. gdzie szukać pomocy i jak wyrobić numer PESEL. Znalazły się tam także adresy placówek i miejsc, w których dostępna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna.

Najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia przygotował z kolei Powiatowy Urząd Pracy.

W informatorze znalazła się także mapa centrum Poznania oraz pomocny słowniczek ukraińsko-polski z najbardziej przydatnymi zwrotami.

Dla najmłodszych przygotowano kolorowankę z najważniejszymi symbolami Poznania. Przygotowano także listę instytucji oferujących zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Przy każdej umieszczono kod QR odsyłający do odpowiedniej strony internetowej.

Publikacja będzie wydawana od piątku, 11 marca m.in. w Miejskim Punkcie Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29 oraz w punkcie recepcyjnym na terenie MTP.