Jaki był wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u?

Już dziś w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u”. Ekspozycja jest szczególnie ciekawą propozycją dla młodszej części społeczeństwa, która czasy PRL-u zna jedynie z rodzinnych opowieści.

 

Wystawa w Galerii przy ul. Słupskiej 62 jest elementem składowym całego programu edukacyjnego. Celem projektu jest ukazanie roli sztuki w PRL-u. Odwiedzający będą mogli podziwiać interesujące plakaty pochodzące z okresu od 1949 do 1956. Ekspozycja pozwoli na zrozumienie tego w jaki sposób sztukę wykorzystywano w propagandzie PRL-u.

Motywem przewodnim będzie wizerunek kobiety pojawiającej się na ówczesnych plakatach.

Organizatorzy podzielili wystawę na pięć części:

– Kobieta “równouprawniona”
– Kobieta “pracująca”
– Kobieta “robotnica”
– Kobieta “zaangażowana”
– Matka

Ekspozycja będzie składać się z plakatów, które pochodzą ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Ponadto przygotowano specjalną broszurę, w której znajduje się 30 reprodukcji różnych plakatów.

Zaplanowano także interesujące warsztaty, podczas których dzieci oraz młodzież same wykonają plakaty wzorowane na czasach PRL-u. Cykl spotkań rozpocznie się 27 sierpnia i potrwa około miesiąca. Kolejne warsztaty będą odbywać się w każdą środę o godzinie 10:00. Zapisać można się, dzwoniąc pod numer 61 852 94 64.