Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma Wydarzeniem Historycznym Roku 2021

Centrum Szyfrów Enigma wygrało w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2021. Konkurs organizowany był przez Muzeum Historii Polski, a głosy oddawali internauci.

 

Celem plebiscytu było wyróżnienie zarówno twórców jak i inicjatorów najciekawszych inicjatyw historycznych ubiegłego roku, które promują polską historie i kulturę zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Konkurs podzielono na kategorie „Wydarzenie”, „Wystawa” i „Edukacja”. Jury wybrało finałową piętnastkę, na którą później głosy oddawali internauci.

Poznańskie Centrum Szyfrów Enigma zdobyło pierwsze miejsce w kategorii „Wydarzenie”. Tym samym wyprzedziło takie realizacje jak rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunta na Wawelu czy otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Centrum Szyfrów Enigma, które za kilka dni będzie obchodzić rok istnienia powstało jako wspólny projekt Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który uzyskał dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zlokalizowane w budynku Collegium Martineum przy ul. św. Marcin przypomina o roli polskich kryptologów z Uniwersytetu Poznańskiego – Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego oraz osób, które im pomagały w złamaniu szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. To także miejsce, w którym można poznać bliżej temat szyfrowania i kryptologii, a także zobaczyć jak zmieniała się technologia w tym zakresie w ostatnich latach.