Rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Głowy i Szyi

Rozpoczyna się jubileuszowa, X edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Kampania ma na celu edukować społeczeństwo w zakresie tego typu nowotworów, a także zwracać uwagę na kwestię profilaktyki, co za tym idzie obniżenie śmiertelności.

 

Rak szyi i głowy to szósty pod względem częstotliwości nowotwór złośliwy i ósma przyczyna zgonów w Europie, w Polsce co roku diagnozuje się 11 tys. nowych przypadków. Prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii podsumowuje dotychczasowe działania związane z kampanią.

„Biorąc pod uwagę ostatnie 10 lat naszej wytężonej pracy, nie tylko zespołu poznańskiego, ale wielu ośrodków w Polsce, trzeba przyznać, że przyczyniło się to do absolutnie innego postrzegania nowotworów głowy i szyi, jako zagadnienia.” – stwierdził.

Picie alkoholu oraz palenie tytoniu to główne czynniki ryzyka, coraz większą rolę odgrywa również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Innym czynnikiem ryzyka są przewlekłe drażnienia, np. źle dopasowana proteza zębowa lub przewlekłe infekcję. Dodatkowo należy zwracać uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę.

Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku tego typu nowotworu, wcześniej wykryty i leczony daje 80-90% szans na przeżycie. Najczęstsze objawy choroby to: niegojące się owrzodzenia, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból lub trudności podczas połykania, guz na szyi, jednostronną niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa. W 2013 roku ruszyła kampania „Make Sense”, która stworzyła regułę „1 przez 3”. Jeżeli ktoś zauważy u siebie jeden lub więcej objawów i trwają one przez minimum 3 tygodnie to powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 21 września odbędzie się „Dzień badań profilaktycznych” w ramach którego będzie można bezpłatnie się przebadać w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Tegoroczna edycja X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędzie się w dniach 19-23 września. W ramach wydarzenia odbędą się wykłady, spotkania edukacyjne oraz darmowe badania profilaktyczne. Więcej informacji można znaleźć na stronie glowaiszyja.pl .