Poznań ma więcej mieszkańców, niż wynikało z dotychczasowych danych. Opublikowano pierwsze wyniki powszechnego spisu ludności

Niemal 547 tysięcy osób mieszka w Poznaniu – tak wynika z pierwszych opublikowanych wyników powszechnego spisu ludności na poziomie regionalnym i lokalnym. To więcej, niż podawano we wcześniejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, a nie uwzględniono tam m.in. uchodźców, którzy po 24 lutego 2022 roku przybyli z Ukrainy.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze dane z powszechnego spisu ludności. Wynika z nich, że w Poznaniu mieszka 546,9 tysięcy osób, czyli o 17,5 tysiąca więcej niż wynikało z poprzednich danych.

Co istotne, dane nie uwzględniają m.in. obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją i przybyli do Poznania po 24 lutego 2022 roku. Do liczby mieszkańców nie wliczono również osób tymczasowo pracujących w Poznaniu, które z różnych przyczyn nie są ujmowane w rejestrach urzędowych.

Istotny z punktu widzenia gospodarki i rozwoju jest fakt, że w stolicy Wielkopolski mieszka obecnie 84,7 tys. osób w wieku przedprodukcyjnym, 332,7 tys. osób w wieku produkcyjnym i 129,5 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. Jest tu również więcej kobiet niż mężczyzn – na 100 mężczyzn przypada 114 kobiet w wieku powyżej 19 lat. Największa różnica płci widoczna jest w grupie wiekowej powyżej 80 lat. Tam kobiet jest dwukrotnie więcej niż mężczyzn.

Wśród zaprezentowanych we wtorek danych przekazano także, że w Poznaniu znajduje się obecnie 288,5 tysiąca mieszkań oraz 49,9 tysiąca budynków.

W aglomeracji poznańskiej rozumianej jako obszar Poznania i powiatu poznańskiego, liczba ludności wynosi 987,5 tysiąca.