Czy osoby transpłciowe w poznańskich placówkach oświatowych są akceptowane przez nauczycieli?

Aż 73% osób transpłciowych w Polsce uczęszczających do szkoły lub uczelni zdecydowało się nie mówić kadrze nauczycielskiej o swojej tożsamości płciowej. Halina Owsianna zwróciła się z interpelacją do Prezydenta Poznania w sprawie sytuacji w poznańskich placówkach oświatowych w tym zakresie.

 

Kampania Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa w 2021 roku opublikowały raport przedstawiający sytuację społeczną osób LGBTQA w Polsce w latach 2019-2020. Wynika z niego, że aż 73% osób transpłciowych uczęszczających do szkoły lub uczelni zdecydowało się nie mówić kadrze nauczycielskiej o swojej tożsamości płciowej. Ponadto tylko 20% osób, które o tym powiedziało posiadało poczucie wsparcia od nich. Jak zauważa w interpelacji radna, są to bardzo niskie dane, zwłaszcza, że placówka oświatowa powinna być miejscem, w której uczeń lub student czuje się bezpiecznie.

W związku z powyższym raportem radna Halina Owsianna zwróciła się do Prezydenta Miasta z pytaniami czy w Poznaniu zostaną podjęte działania mające na celu doedukowania nauczycieli w sferze poprawnego obchodzenia się z osobami transpłciowymi. Poruszona została również kwestia procedur w sprawie informowania przez placówkę rodziców lub opiekunów prawnych o transpłciowości osoby nieletniej oraz procedur w sprawie nauczycieli, którzy będą odmawiali uznania zmienionej urzędowo płci.

Ponadto radna chciałaby się dowiedzieć czy Miasto Poznań wypracowało procedury w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia osoby transpłciowej niepełnoletniej związanego z poinformowaniem rodziców o swojej tożsamości płciowej oraz czy przewidziano działania mające na celu poprawę sytuacji oraz bezpieczeństwa takich osób.

Na razie nie udzielono odpowiedzi na pytania radnej.