Poznań będzie gościł Tour de Pologne. 240-kilometrowa trasa poprowadzi przez całe miasto i sąsiednie gminy i powiaty

Poznań będzie nie tylko jednym z miast gospodarzy, ale także miejscem startu i pierwszego etapu 80. Tour de Pologne w 2023 roku. Kiedy odbędzie się impreza i jaką trasą pojadą kolarze?

 

Tour de Pologne wróci do Wielkopolski po 16 latach przerwy. Ostatni raz kolarze w ramach tego prestiżowego wyścigu pojawili się w Poznaniu w 2007 roku, gdy meta znajdowała się przy Jeziorze Maltańskim.

W przyszłym roku Poznań znów wystąpi w roli jednego z gospodarzy. Dokładnie 29 lipca 2023 roku rozpocznie się pierwszy etap wyścigu, a zawodnicy wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tam też odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn biorących udział w zawodach.

Trasa będzie liczyć około 240 km i obejmie cały Poznań oraz okoliczne gminy i powiaty. Meta będzie się znajdować na Torze Poznań, co będzie jednym z elementów świętowania stulecia, które w 2023 roku będzie świętować Automobilklub Wielkopolski.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. Dla miasta oznacza to duży prestiż i wzmacnianie marki jako miasta, w którym można organizować imprezy sportowe. To także korzyści dla lokalnej gospodarki, w tym gastronomii, branży hotelarskiej, turystyki,

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., które będzie współpracować z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska.