Poznań prowadzi w zakresie wypełnionych ankiet w Badaniu Klimatu Rowerowego

Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia Badania Klimatu Rowerowego najwięcej odpowiedzi spłynęło z Poznania. Ankietę mogą wypełniać wszyscy zainteresowani miast i gmin bez względu na to jak często korzystają z jednośladów. Badanie odbywa się równolegle w różnych państwach w Europie.

 

Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2022 ma poznać opinie mieszkańców w zakresie jakości warunków korzystania z roweru. W Polsce realizowane jest przez Polską Unię Mobilności Aktywnej w porozumienia z innymi europejskimi organizacjami należącymi do Europejskiej Federacji Cyklistów.

W Polsce badanie wykonywane jest co dwa lata, a pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku. Wówczas przystąpiło do niego 90 miast i gmin na terenie całego kraju. Udział samorządów jest bezpłatny.

Uzyskane wyniki pozwolą nie tylko na ocenę sytuacji rowerzystów w poszczególnych gminach i miastach, ale także stworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom. Wspomogą tworzenie polityk w zakresie poprawy warunków jazdy i infrastruktury rowerowej.

Aby dane miasto lub gmina były brane pod uwagę w Badaniu, do końca roku musi wpłynął 200 ankiet. Poznań wywiązał się z tego obowiązku już kilka dni po rozpoczęciu zbierania odpowiedzi i obecnie jest liderem wśród polskich miast.

Uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytania o m.in. podejście gminy do ruchu rowerowego oraz poziom poczucia radości i bezpieczeństwa podczas jazdy jednośladem. Łącznie to 30 pytań merytorycznych i 9 „metryczkowych”. Udział może wziąć każdy mieszkaniec danej gminy bez względu na to jak często korzysta z rowerów.

Wyniki badania i raporty dla gmin będą opublikowane w maju 2023 roku. Ankieta dostępna jest na stronie internetowej.