Atrakcje z okazji otwarcia alei Praw Kobiet

W 104. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce w Poznaniu odbędzie się oficjalne otwarcie al. praw Kobiet, która powstała podczas przebudowy układu drogowego na Naramowicach. Przygotowano szereg atrakcji.

 

Propozycja nazwania nowej ulicy na cześć uzyskania przez kobiet praw wyborczych to inicjatywa poznańskich radnych: Marty Mazurek, Dominiku Król, Moniki Danelskiej, Małgorzaty Woźniak i Marii Lisieckiej-Pawełczak.

W 104. rocznicę przyznania Polkom prawa do udziału w wyborach nastąpi uroczyste otwarcie al. Praw Kobiet w Poznaniu, co będzie jednocześnie oficjalnym zakończeniem inwestycji na Naramowicach.

Proponując nazwanie ulicy aleją Praw Kobiet od początku zakładałyśmy, że nadanie nazwy to świetny pretekst do organizowania wydarzeń edukacyjnych i podnoszących świadomość na temat herstorii, czyli życia i roli kobiet w przeszłości. Dlatego otwarciu alei towarzyszy wiele wydarzeń, które chcemy, aby miały charakter cykliczny” – mówi radna Marta Mazurek, jedna z inicjatorek

Atrakcje rozpoczną się o 14:00. Uczestnicy przejdą w rytm i korkiem poloneza między przystankami „Jasna Rola” i „Błażeja”. Na miejscu czekać będzie na nich festyn.

O 15:00 rozpocznie się koncert zespołu Shyness!, czyli poznański girlsband, który powstał w 2019 roku. Następnie w symboliczny sposób zostaną przesunięte barykady, co będzie znakiem dla oficjalnego otwarcia drogi. W czasie festynu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.

Przygotowano także wydarzenia towarzyszące, które potrwają do połowy listopada.

– 17.10 godz. 17:00 – Scena Nowa – “Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?”

Warsztaty dla nauczycielek / nauczycieli historii (szkoła podstawowa i szkoła średnia) z Agnieszką Jankowiak-Maik (“Babka od histy”)

– 8.11 godz. 18:00 – Scena Nowa – spotkanie z Karoliną Wasielewską, autorką książki “Cyfrodziewczyny”, dziennikarką i prowadzącą popularny blog Girls Gone Tech, a także prezenterką wiadomości w radiu.

Prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora; spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane w internecie.

– 17.11 godz. 18:00 – Sala Wielka – Spotkanie z Olgą Wiechnik, autorką książki “Posełki. Osiem pierwszych kobiet”

Prowadzenie: Agnieszka Jankowiak-Maik, spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane w internecie.

Dodatkowo odbędą się spotkania zamkowego klubu książki z cyklu “Chcemy całego życia!” Przez kolejne dwa miesiące uczestnicy będą rozmawiać o herstorii i herstoriach.

– 27.10. – Karolina Wasilewska “Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” (Krytyka Polityczna)

– 16.11. – Olga Wiechnik “Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskie) – ze specjalnym udziałem Autorki.