Prezes ZKZL: “mieszkania komunalne są przyszłością rynku nieruchomości”

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił ostatnią w tym roku edycję programu „Mieszkanie do remontu`’. Na czym polega akcja i jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć w niej udział? Na to oraz wiele innych pytań odpowiedział gość programu „Hej Poznań”, Tomasz Lewandowski, prezes zarządu ZKZL.

Program „Mieszkanie do remontu” od wielu lat cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania. W ostatniej tegorocznej edycji do zagospodarowania dostępne są 43 lokale, wśród których znajdują się zarówno małe i duże mieszkania. W związku z kryzysem na rynku nieruchomości, ceny mieszkań oraz materiałów budowlanych są coraz wyższe. Także czynsze rosną z miesiąca na miesiąc. „Mieszkanie do remontu” to idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują pewnym budżetem, ale nie na tyle wysokim by zakupić nieruchomość. Na czym dokładnie polega program?

„Można złożyć wniosek do ZKZL, wybrać jedno z 43 mieszkań, wyremontować je. W okresie remontu, który trwa zakładamy 6 miesięcy, nie płaci się czynszu, a potem jeżeli wyremontujemy i wywiążemy się z porozumienia remontowego, podpisujemy z osobą umowę najmu takiego mieszkania – umowę najmu na czas nieokreślony.” – tłumaczy Tomasz Lewandowski w programie „Hej Poznań”

Zakres remontu jest ściśle określony w specjalnie przygotowanej broszurze. Prezes zarządu ZKZL zwraca uwagę na to, że koszty takie remontu są dużo niższe, gdy są one wykonywane metodą gospodarczą z zaprzyjaźnionymi firmami, niż w trybie występowania przetargowego. Dodatkowo kwota czynszu jest bardzo niska – w 75% lokali będzie ona wynosił poniżej 10 złotych za metr kwadratowy. Anna Drzazga zapytała gościa programu „Hej Poznań” jakie trzeba spełniać warunki, aby wziąć udział w akcji „Mieszkanie do remontu”.

„Po pierwsze trzeba mieszkać w Poznaniu, a więc być członkiem wspólnoty samorządowej.(…) Po drugie nie można mieć swojego mieszkania, więc to nie jest pomysł na biznes, że ktoś sobie wyremontuje a potem podnajmie i będzie na tym zarabiał.” – wyjaśnił prezes ZKZL.

Przyznanie mieszkania w programie ZKZL jest również uzależnione od dochodów osoby składającej wniosek. Jak dodaje gość programu Tomasz Lewandowski jest to program dla osób, które są „za bogate na mieszkanie komunalne, ale za biedne na kredyt czy na czynsz rynkowy”. Program „Mieszkanie do remontu” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zdarza się, że złożonych jest kilkadziesiąt wniosków na jedno mieszkanie. Prezes ZKZL opowiedział również dla kogo ten program jest przeznaczony.

„To jest świetny program np. dla ludzi młodych, które nie mają szansy powiedzmy sobie wprost na mieszkanie komunalne, bo ono jest siłą rzeczy kierowane dla osób które już mają tą największą aktywność zawodową na rynku pracy za sobą.(…) Natomiast takie młode osoby, które nie mają jeszcze zdolności kredytowej mogą się świetnie w ten program wpisać.” – zaznacza Tomasz Lewandowski.

Według gościa programu „Hej Poznań” mieszkania komunalne to przyszłość rynku nieruchomości. W Niemczech, Austrii czy Szwajcarii ponad 40% mieszkań należy do zasobów publicznych. Spółka ZKZL w ostatnich latach wydała ponad 300 mln złotych na modernizację budynków i nowych mieszkań. Aktualnie w Poznaniu w zasobach Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych znajduje się 12,5 tysiąca lokali.

Osoby zainteresowane, wnioski mogą składać do końca października, a więcej na temat akcji „Mieszkanie do remontu” można dowiedzieć się z oficjalnej strony ZKZL oraz oglądając całą rozmowę w programie „Hej Poznań”.