“To jest dar życia”. W Poznaniu odbyła się inauguracja kampanii promującej dawstwo narządów

Dziś Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z tej okazji zainaugurowano kolejną edycję akcji Drugie Życie, której celem jest promująca świadome dawstwo narządów. W ramach kampanii społecznej dzisiaj w Poznaniu zebrali się specjaliści transplantologii oraz pacjenci, którym przeszczep uratował życie.

 

Pani Anny mogłoby dziś nie być wśród nas, gdyby prawie dwie dekady temu, bliscy obcego jej dziecka podjęli inną decyzję.

– Gdybym wtedy, w 2003 roku, nie otrzymała nerki od małego chłopca, bo to był chłopiec 8 letni, to ja dzisiaj bym nie miała córki, więc tak, to jest dar życia – podkreśla Anna Ogrodowicz

To jest moje drugie życie, ale to też jest życie dla mojej rodziny, życie normalne, bez dializ, którym możemy się cieszyć – dodaje Tomasz Mazur, który również przeszedł przeszczep nerek.

W czasie epidemii koronawirusa liczba przeszczepień organów od zmarłych dawców spadła, a w tym roku przynajmniej na razie, nie zanosi się na znaczącą poprawę sytuacji. Do końca września wykonano niespełna tysiąc transplantacji.

W tym roku do końca września w Polsce odbyły się 984 przeszczepy od zmarłych dawców. W najlepszych latach było ich rocznie około 1600. Pod koniec 2016 r. rekordzista czekał na szansę na drugie życie cztery lata, w 2020 już dwanaście. Dziś na przeszczep czeka 1837 osób.