Ambasador Danii odwiedził Poznań

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przyjął w urzędzie miasta Ole Tofta, ambasadora Królestwa Danii w Polsce. To kolejna wizyta dyplomaty w stolicy Wielkopolski.

 

Podczas spotkania poruszono temat wojny w Ukrainie oraz kwestie uchodźców. Ambasador wyraził podziw za wsparcie, jakie otrzymują obywatele tego kraju w Polsce. Rozmawiano także m.in. o dobrych praktykach dotyczących energetyki czy transportu rowerowego.

– Kopenhaga jest wzorem dla innych miast w zakresie polityki rowerowej. Kiedy objąłem urząd inspirowałam się rozwiązaniami tam zastosowanymi – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Ole Toft pełni misję w Polsce od czerwca 2020 roku. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Stałym Przedstawicielstwie Danii przy Unii Europejskiej. Ambasadorowi towarzyszył prof. Krystian Marek Ziemski, konsul honorowy Królestwa Danii w Poznaniu.

Poprzednia wizyta Ole Tofta  w Poznań odbyła się w marcu. Okazją był  jubileusz 100-lecia powstania kierunku filologia duńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wtedy ambasadora przyjął Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. 

W Poznaniu  zarejestrowanych jest blisko 50 spółek z udziałem kapitału duńskiego. Największymi inwestorami są: Salling Group, właściciel sieci handlowej Netto, a także Carlsberg, który w poznańskim centrum usług wspólnych zatrudnia ponad 450 pracowników.

W latach 2014-2017 jednym z najbardziej popularnych kierunków na UAM była filologia duńska w Katedrze Skandynawistyki Wydziału Neofilologii. 

Od 2004 r.  w Poznaniu działa Konsulat Honorowy Królestwa Danii, który swoim okręgiem obejmuje Województwo Wielkopolskie oraz Województwo Lubuskie.