Mur oporowy odrestaurowany. Prace zakończono wcześniej niż planowano

Zakończyła się renowacja muru oporowego przy Starym Porcie w rejonie przepompowni Garbary. Niemal stumetrowy obiekt został wzmocniony i odrestaurowany.

 

Prace związane z odrestaurowaniem muru oporowego rozpoczęły się w czerwcu tego roku i miały zakończyć się w grudniu, jednak udało się zakończyć zasadnicze roboty jeszcze pod koniec października. Obecnie trwa proces formalności, w tym procedura odbiorowa i zawiadomienie nadzoru budowlanego.

Mur jest pozostałością po dawnym porcie rzecznym i z uwagi na stan techniczny wymagał renowacji. W ramach prac wyremontowano zarówno część nadrzeczną jak i podwodną, ponieważ mur powstrzymuje osuwanie się gruntu i musiał zostać wzmocniony.

Część podwodną składającą się głównie z elementów drewnianych wzmocniono konstrukcją stalową, natomiast przestrzeń między starą ścianką drewnianą a nową wypełniono betonem. Poprawiło to stateczność muru, natomiast stalowa ściana przejmuje parcie gruntu w dolnej części nadbrzeża.

W ramach prac dno Warty wzdłuż muru wzmocniono pasem z kamieni, by zabezpieczyć obiekt przed podmywaniem.

Część nadwodną odrestaurowano – ceglaną ścianę oczyszczono i uzupełniono ubytki. Zdemontowano skorodowane i powyginane odbojnice i zastąpiono je nowymi z drewnianymi elementami. Stalowe elementy, w tym m.in. pierścienie cumownicze i dźwigary gruntownie oczyszczono i zabezpieczono przed korozją. Dodatkowo odtworzono drabinę zejściową.

Inwestycja objęła także odtworzenie betonowego oczepu oraz uporządkowanie terenu wzdłuż rzeki, gdzie zagęszczono grunt i posadzono krzewy, a w pozostałych miejscach wysiano trawę.

Ze względów bezpieczeństwa zamontowana została również balustrada, której wygląd – zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków – jest taki jak w rejonie nieruchomości przy ul. Czartoria 5.

Wyremontowany fragment jest własnością miasta, natomiast w sąsiedztwie, bliżej ul. Estkowskiego prowadzone są podobne prace realizowane przez prywatnego inwestora.