Srebrna Pieczęć dla Filharmonii Poznańskiej

Filharmonia Poznańska otrzymała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania podczas jubileuszowego koncertu z okazji 75-lecia istnienia instytucji. – Świat będzie o wiele lepszy, gdy nasze dzieci wychowamy w duchu miłości do muzyki, w każdej jej szlachetnej postaci – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Poznańscy filharmonicy wystąpili po raz pierwszy oficjalnie 10 listopada 1947 roku. W rocznicę tamtego wydarzenia w Auli Uniwersyteckiej odbyła się jubileuszowa gala i koncert. Solistą wieczoru był Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artysta wraz z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza wykonał Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna.

W trakcie wydarzenia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania wręczył Srebrną Pieczęć poznańskim filharmonikom. 

– Srebrna Pieczęć Miasta Poznania jest wyrazem uznania i szacunku zarówno dla osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta, jak i dla instytucji, których działalność odcisnęła szczególne piętno na przeszłości i teraźniejszości stolicy Wielkopolski. Jestem niezmiernie dumny, że dziś do tego zaszczytnego panteonu dołącza Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Poznańscy filharmonicy, zapraszając w obecne i przyszłe koncertowe mury, odpowiadają nie tylko na potrzeby wiernych i wymagających melomanów, ale przede wszystkim za kolejne pokolenia muzykalnych poznanianek i poznaniaków. Świat będzie o wiele lepszy, gdy nasze dzieci wychowamy w duchu miłości do muzyki, w każdej jej szlachetnej postaci – dodał.

W związku z jubileuszem wręczono także nadane przez Prezydenta RP odznaczenia państwowe oraz przyznane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odznaki honorowe “Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował prawie we wszystkich krajach Europy i uczestniczył w wielu znaczących zagranicznych festiwalach muzycznych.

Orkiestra towarzyszyła uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku towarzyszy finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 

Obecnie salą koncertową Filharmonii Poznańskiej jest Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana w Europie z doskonałej akustyki i przepięknej architektury w stylu neorenesansowym, mogąca pomieścić ponad 1000 słuchaczy.

Filharmonia Poznańska jest obecnie instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W najbliższej przyszłości ma się to jednak zmienić. Miasto Poznań i urząd marszałkowski zamienią się instytucjami kultury. Miasto weźmie pod opiekę Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba może powstać na terenie MTP, zaś UMWW obejmie nadzór nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Archeologicznym.