Samorząd województwa nie rezygnuje z inwestycji, ale inaczej je planuje. Przedstawiono założenia budżetu na 2023 rok

“Z niczego nie zrezygnowaliśmy planując budżet województwa na 2023 rok. Przyjęliśmy jednak inny model planowania” powiedział marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, przedstawiając założenia budżetu samorządu na 2023 rok. Zdaniem marszałka, można mówić, że będzie to „ambitny budżet na trudne czasy”.

 

Jak wyjaśniła Elżbieta Kuzdro-Lubińska, skarbnik Województwa Wielkopolskiego, podobnie jak w poprzednich latach, polityka finansowa będzie skupiona wokół utrzymania nadwyżki operacyjnej i zachowaniu płynności finansowej. Wskazała na wyzwania, jakimi są m.in. wysoka inflacja, która podnosi koszty realizowanych zadań.

Zauważyła, że mocno wzrosną m.in. koszty obsługi długu, które w porównaniu do 2022 roku będą wyższe o 7,2 mln złotych, a w stosunku do 2021 o 20,5 mln złotych.

Wpływ na budżet ma też wojna na terytorium Ukrainy i rosyjska agresja, a także związane z nią sankcje.

Skarbnik wskazała, że z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą, w budżecie na przyszły rok przewidziano rezerwy celowe, które mają usprawnić operowanie wydatkami.

Marszałek województwa zapewnił z kolei, że mimo przeciwności kluczowe inwestycje będą realizowane. Jako „inwestycję numer jeden” wskazał budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która ma się rozpocząć jak najszybciej.

„1 stycznia to moment, kiedy staniemy się organizatorem dla Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, czyli tego inwestora, który może rozpocząć proces inwestycyjny. Od tego momentu zaczniemy rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby wrócić do obietnic składanych Miastu Poznań przez ten resort w zakresie współfinansowania inwestycji”. – powiedział Marek Woźniak

Co zatem zakłada budżet na 2023? Dochody ogółem planowane są na poziomie 2,24 mld złotych, a największy udział w ich strukturze, będą stanowiły dochody z podatków od osób prawnych i fizycznych.

Wydatki ogółem zaplanowano na 2,54 mld złotych, przy czym bieżące stanowić będą 59,0%, a wydatki majątkowe 41,0% wydatków ogółem. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, będzie to piąty rok z rzędu, w którym wydatki majątkowe będą stanowiły ponad 40%.

Deficyt przewidziano na poziomie 304 mln złotych. Będzie on finansowany głównie z własnych środków i tych pochodzących z kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Planowana na koniec 2023 r. kwota długu ma wynieść 337,5 mln zł, tj. 15,1% dochodów ogółem.

Samorząd województwa zamierza przeznaczyć prawie 60% planowanych wydatków na infrastrukturę drogową, kolej i ochronę zdrowia, a pozostałe na kulturę, oświatę i ochronę środowiska.

Na inwestycje drogowe przewidziano ponad 467 mln złotych. Wśród planowanych inwestycji są m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej poprzez rozbudowę infrastruktury drogowo-mostowej Województwa Wielkopolskiego (współfinansowanie Rządowy Fundusz Polski Ład), budowę obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 (współfinansowanie UE) i budowę obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł (współfinansowanie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg).

Wśród wydatków inwestycyjnych, które wyniosą ponad 264 mln złotych wymieniono m.in. rozbudowę budynku ambulatoryjnego Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, budowę Centrum Medycyny Ratunkowej w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu czy też budowę Bloku Operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii raz Centralnej Sterylizatorni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

W obszarze kultury najważniejszą inwestycją będzie rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Łączne nakłady na tę inwestycję mają wynieść ponad 376 mln złotych, z czego 12 mln złotych w 2023 roku.

Na organizację i dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich Samorząd Województwa Wielkopolskiego zamierza wydać 320 mln złotych.

Jak zauważył marszałek Marek Woźniak, podjęto decyzję od odejścia od procedur „zaprojektuj i buduj” z uwagi na sytuację gospodarczą i zmienność cen towarów i usług.

„Z niczego nie zrezygnowaliśmy planując budżet województwa na 2023 rok. Przyjęliśmy jednak inny model planowania, niż do tej pory. Odeszliśmy od procedur zaprojektuj i wybuduj” – poinformował Marszałek Woźniak

Projekt budżetu został przekazany do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Podczas najbliższej sesji będzie tematem dyskusji radnych. Głosowanie nad jego przyjęciem planowane jest na grudniową sesję.