Warsztaty dla dzieci i oprowadzania – wydarzenia edukacyjne na wystawie Plakat wisi w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru

Stary Browar zaprasza entuzjastów sztuki w każdym wieku na wydarzenia edukacyjne na wystawie Plakat wisi w Galerii na Dziedzińcu. W listopadzie i grudniu będzie można dołączyć do oprowadzania otwartego oraz oprowadzania dedykowanego seniorom. Dla dzieci przygotowano mini cykl zajęć pt. „Młodzi agenci w Starym Browarze”, które będą miały formę interaktywnych spacerów z zadaniami i zagadkami.

Plakat to jeden z najlepszych „towarów eksportowych” polskiej sztuki. Prace Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego czy Jana Lenicy znane są na całym świecie. Młode pokolenie twórców garściami czerpie z dorobku polskiej szkoły plakatu. Rozpięte między reklamowymi słupami i muzealnymi ścianami zjawisko doskonale znosi próbę czasu.

Oprowadzania po wystawie będą okazją, aby dowiedzieć się, jak trudne realia powojennej rzeczywistości, stały się siłą motywującą twórców do nieznanych dotąd graficznych rozwiązań. Przyjrzymy się realizacjom przedstawicieli tzw. „polskiej szkoły plakatu” oraz sprawdzimy czy współcześni graficy sprostali presji legendarnego zjawiska. 

Z kolei na zajęciach z cyklu „Młodzi agenci w Starym Browarze” dzieci w wieku 5-9 lat będą w swobodnej atmosferze poznawać bogactwo motywów, form i kolorów, jakie kryją dzieła wybitnych polskich plakacistów. Tematyczne spotkania będą poświęcone typografii oraz zoografice. Na zajęcia dla dzieci obowiązują zapisy.

Wydarzenia poprowadzi Natalia Kafel – historyczka sztuki, specjalistka w dziedzinie polskiego plakatu i edukatorka muzealna. 

 

Oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Plakat wisi

26 listopada (sobota) godz. 17.00  – Oprowadzanie otwarte

4 grudnia (niedziela) godz. 13.00 – Oprowadzanie dla seniorów

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu

Bilet wstępu: 10 zł (płatne kartą przy wejściu)

 

Zajęcia dla dzieci na wystawie Plakat wisi

27 listopada (niedziela), godz. 13:00 – dzieciaki na tropie typografii

11 grudnia (niedziela) godz. 13.00 – dzieciaki na tropie zoografiki

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu

Obowiązują zapisy w punkcie informacyjnym w Pasażu i Atrium lub telefonicznie pod numerami: 61 859 6050 lub 61 667 1400. Koszt udziału dziecka w wydarzeniu to 10 zł (jeden opiekun towarzyszący maluchowi może wejść bezpłatnie, dodatkowy opiekun: 10 zł/osoba). 

Prowadzimy odrębne zapisy na oba terminy zajęć. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Plakat wisi – o wystawie

 

W Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze trwa wystawa Plakat wisi prezentująca ponad 150 prac polskich plakacistów – od „klasyków” z lat 50. i 60. po projekty artystek i artystów młodego pokolenia. Plakat polityczny, filmowy, teatralny, muzyczny, turystyczny – ekspozycja w Galerii na Dziedzińcu przekrojowo pokazuje rozpiętość tematów, jakie mieszczą się pod hasłem „polska szkoła plakatu”. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. grafiki Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego, Romana Cieślewicza, Wojciecha Fangora, Wiktora Górki, Anny Huskowskiej, Wojciecha Zamecznika, Jana Młodożeńca, Tadeusza Trepkowskiego.