Jak poprawnie segregować szkło wyrzucając je do śmieci?

Co zrobić z potłuczoną szklanką? Gdzie wyrzucić pękniętą doniczkę? Okazuje się, że nie wszystko szkło co się stłucze. Nie każde szklane przedmioty daje się przetworzyć. Jak zatem segregować te odpady? Przypomina o tym Miasto Poznań.

 

Do zielonych pojemników wrzucać można jedynie tzw. szkło opakowaniowe. To słoiki i butelki, a także pojemniki po kosmetykach i środkach higienicznych, od których można oddzielić elementy wykonane z plastiku lub metalu. Wyrzucić je należy bez kapsli, nakrętek czy pokrywek (te powinny wylądować w żółtym pojemniku). Spowodowane jest to tym, że nie każde szkło podlega recyklingowi, głównie ze względu na różne temperatury topnienia tego materiału.

Pocieszające jest to, że nadające się do recyklingu szkło będzie przetworzone w stu procentach. Co najważniejsze, cykl można powtarzać nieskończenie wiele razy, a uzyskany materiał będzie zawsze miał te same właściwości i będzie tak samo doskonały jak pierwsza wytopiona butelka czy słoik.

Do zielonego pojemnika na szkło należy wrzucać:

  • butelki po sokach, napojach, alkoholu (bez kapsli i nakrętek)
  • słoiki (bez pokrywek)
  • szklane pojemniki po kosmetykach (pozbawione elementów z innych materiałów – plastiku, czy metalu)

Do zielonych pojemników z napisem “szkło” wrzucać można  powyższe przedmioty zarówno przezroczyste, białe, jak i kolorowe.

Gdzie wrzucić pozostałe szklane odpady?

  • Naczynia żaroodporne, ceramika (talerze, kubki), kieliszki, szklanki, znicze szklane i ceramiczne, doniczki, szkła okularowe powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.
  • Szyby okienne, szkła zbrojone, monitory, lampy telewizyjne, termometry, świetlówki i żarówki powinny zostać oddane na Gratowisko lub do Gratowozu.
  • Szyby i reflektory samochodowe należy zwrócić do stacji demontażu pojazdów.