Wigilia dla potrzebujących w Poznaniu. Pierwsze takie świąteczne spotkanie od początku pandemii

Około 1600 osób wzięło udział w wigilii dla osób potrzebujących w Poznaniu. Choć to nie wieczerza, a bardziej śniadanie wigilijne, tradycyjne świąteczne potrawy i – przede wszystkim – wspólnie spędzony czas przyciągnął wielu chętnych, w tym między innymi osoby bezdomne, samotne i uchodźców z Ukrainy. To pierwsza stacjonarna edycja akcji od początku pandemii. Podobne wigilie odbywają się m.in. w Katowicach i Łodzi.

W sobotę o godzinie 10 rano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się – pierwsza po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – stacjonarna wigilia dla osób potrzebujących. To wydarzenie skierowane do tych, którzy z różnych względów nie mogą spędzić świąt z najbliższymi lub nie mają gdzie świętować. To osoby w kryzysie bezdomności, samotne, ubogie, a także uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy.



– Niestety cała sytuacja, w której obecnie się znajdujemy doprowadziła do tego, że więcej ludzi potrzebuje pomocy i rzeczywiście w naszych jadłodajniach widzimy, że kolejki się wydłużają. Wśród tych ludzi są uchodźcy i również Polacy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – powiedziała siostra Małgorzata ze Zgromadzenia Świętej Elżbiety.



W akcji organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej wzięło udział około 1600 osób, w tym 300 osób z Ukrainy. Organizatorzy w tym roku zapewnili o 400 miejsc więcej niż w poprzedniej edycji wydarzenia na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Dwie ostatnie edycje wigilii organizowane były w warunkach pandemicznych, przez co niemożliwe było spotkanie się jej uczestników w wielkiej hali przy zastawionych stołach. Zamiast tego wolontariusze przygotowywali paczki, w których znajdowała się żywność na święta. Brakowało jednak wspólnego świętowania.

Po pandemii pojawiły się jednak inne problemy, z którymi wolontariusze musieli stawić czoła – a wśród nich jeszcze większa niż zwykle frekwencja i, co za tym idzie, wyższe nakłady, które trzeba było przeznaczyć między innymi na wigilijne potrawy.

Jak podkreśla Caritas, wydarzeniu towarzyszyło śpiewanie kolęd, a każdy z uczestników “wróci do siebie z paczką świąteczną umożliwiającą kontynuowanie świętowania Narodzenia Pańskiego bez uczucia głodu”. W organizacji sobotniego spotkania wzięło udział około 700 osób.