Węzeł Grunwaldzka ma być gotowy za dwa lata

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą budowy węzła Grunwaldzka, który zapewni bezkolizyjne przejazdy przy przejeździe kolejowym w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo, a także poprawi płynność przejazdu i organizację komunikacji w okolicy.

 

Inwestycja przewiduje budowę wiaduktu kolejowego w ciągu linii E20 przy przejeździe na granicy Poznania i Plewisk. Ma to zapewnić bezkolizyjne przejazdy. Jednocześnie wykonany zostanie zintegrowany węzeł transportowy, który przy wsparciu z funduszy europejskich, powstaje dzięki porozumieniu Miasta Poznań, Gminy Komorniki i Powiatu Poznańskiego.

Węzeł zapewni dogodne przesiadki na linii autobus – pociąg, usprawni komunikację publiczną, co ma zachęcić do przesiadki na transport zbiorowy zarówno mieszkańców Poznania jak i gminy Komorniki, a przede wszystkim pozwoli na rozładowanie korków, które powstają w związku z częstym zamykaniem przejazdu kolejowego.

W przyszłości w tym rejonie może powstać także pętla tramwajowa, dlatego przy planowaniu inwestycji zabezpieczono rezerwę terenową. Trasa miałaby powstać poprzez wydłużenie obecnej trasy na Junikowo.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała już umowę z wykonawcą prac przy budowie węzła Grunwaldzka. Została nim spółka Budimex.

„Rozpoczęcie tej inwestycji jest dowodem na to, jak po długiej debacie i ścieraniu się wielu koncepcji przebudowy granicy powiatu i miasta, samorządy mogą dojść do porozumienia. To również dowód na to, jak doskonale potrafimy współpracować w ramach Metropolii Poznań na rzecz naszych mieszkańców. Od momentu pojawiania się pomysłu modernizacji tego układu komunikacyjnego, na każdym etapie, byliśmy ogromnym zwolennikiem tego zadania. Dziś czuję radość i satysfakcję z tego, że już wkrótce rozpocznie się budowa tunelu, na który czeka tak wielu mieszkańców naszego powiatu i Poznania.” ­– mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Inwestycja ma być gotowa na wiosnę 2023 roku. Miastu Poznań przyznano dofinansowanie unijne w wysokości ponad 66 mln zł. Pozostałe koszty (wykonawca wycenił prace na 95,55 mln zł) zostaną pokryte przez miasto, powiat i gminę.

Projekt dofinansowywany ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.