Pierwsza wizyta u seksuologa? Kiedy, jak, co? Pytamy seksuolożkę o ten pierwszy raz

Pierwsza wizyta u seksuologa dla wielu osób może być stresująca. Do programu „Hej Poznań” zaprosiliśmy Julię Bilarzewską, seksuolożkę z Instytutu Zdrowia Psychoseksualnego, która opowiedziała jak taka wizyta wygląda oraz kiedy warto się na nią udać.

Seksuolog jest lekarzem, który posiada wiedzę z wielu dziedzin medycyny. Bada on życie płciowe człowieka zarówno pod względem medycznym, jak i psychologicznym. Tematy związane z seksualnością dla większości osób są bardzo intymne i nie łatwo o nich mówić, dlatego wizyta u specjalisty często wiąże się z lękiem. Anna Drzazga zapytała gościnię programu „Hej Poznań”, kiedy na taką wizytę warto się udać.

„Jeśli odczuwamy jakiś ból albo nie mamy wystarczającej satysfakcji, to jest to sygnał że może warto coś z tym zrobić. Definicja zdrowia seksualnego włącza satysfakcję i przyjemność, nie wystarczy tylko to, że coś nas nie boli. Seksualność powinna być dla nas źródłem radości”- zaznacza Julia Bilarzewska.

Do seksuologa warto się udać, niezależnie od tego ile ma się lat. Kobiety, najczęściej udają się do niego, ponieważ nie odczuwają przyjemności i mają obniżone libido. Może to mieć bardzo różne podłoże. Julia Bilarzewska zwraca uwagę na to, że podniecenie jest również ważne podczas stosunku u kobiety. W innym wypadku może ona odczuwać ból oraz dyskomfort.

Na wizytę u seksuologa można wybrać się samemu lub z partnerem.

„Jeśli trudność ma podłoże relacyjne, czyli zazwyczaj seks był okej, ale z tą partnerką jest gorzej no to faktycznie warto się wybrać w parze” – radzi seksuolożka w programie „Hej Poznań”.

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą, próbuje się on dowiedzieć jak wygląda kogoś życia seksualne oraz z jakim przychodzi problemem. Stara się prześledzić historię życia seksualnego, aby zrozumieć czy w przeszłości nie wydarzyło się coś istotnego, co może mieć wpływ na to jak aktualnie ono wygląda. Nie są to łatwe tematy, dlatego Julia Bilarzewska zaznacza, że nie należy czuć presji.

„Rozmawianie na trudne tematy, czując stres nie jest fajne i przydatne. Zawsze do każdego tematu można wrócić, jeśli osoba poczuje się pewniej i bezpieczniej, więc nie ma presji” – dodaje seksuolożka.

Większość osób, po wizycie u seksuologa odczuwa ulgę. Bardzo istotne jest, aby uświadomić sobie, że nie ma czegoś takiego jak „normalny seks” i składa się on z wielu różnych aktywności. Seksualność u każdego jest sferą bardzo osobistą, dlatego seksuolog do każdego podchodzi w indywidualny sposób. Do seksuologa można się również wybrać, jeżeli wszystko jest w porządku, w celu polepszenia życia seksualnego.

„Seksualność jest dla mnie taką przestrzenią do rozwoju, zabawy i eksploracji. Kreatywność naprawdę nie ma końca” – podkreśla seksuolożka.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pracy seksuologa, posłuchajcie całą rozmowę z Julią Bilarzewską z Instytutu Zdrowia Psychoseksualnego w programie „Hej Poznań”.