Endometrioza coraz lepiej znana naukowcom. Czy testy do diagnostyki odmienią życie kobiet?

Endometrioza to choroba przewlekła, na którą choruje wiele kobiet w Polsce. Z Lucyną Jaworską-Wojtas, prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, rozmawialiśmy o tym jak zmieniło się podejście do leczenia tego schorzenia na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Lucyna Jaworska-Wojtas była gościem programu „Hej Poznań” 3 lata temu i wtedy również zaprosiliśmy ją, by porozmawiać o endometriozie. Od tego czasu wiele zmieniło się w świadomości Polaków na temat tej choroby. Zorganizowano wiele webinarów oraz konferencji, podczas których lekarze oraz specjaliści dzielili się swoją wiedzą na temat tej choroby.

„Naukowcy również zainteresowali się endometriozą i stworzono test, który rozpozna tę chorobę w odpowiednio wczesnym stadium, jeżeli będzie on u kobiety zrobiony” – zaznacza prezes Fundacji Pokonać Endometriozę.

Testy dostępne będą dopiero za kilka miesięcy i będą kosztowały około 2 tys. złotych. Lucyna Jaworska-Wojtas zaznacza, że zrobienie testu to dopiero początek walki z chorobą. Diagnoza endometriozy jest bardzo skomplikowana, dlatego bardzo często kobiety muszą czekać latami aż trafią na odpowiedniego specjalistę, który będzie w stanie im pomóc.

Warto dodać, że endometrioza jest nieuleczalna i wiąże się z zażywaniem leków do końca życia. Zdarzają się wyjątki i przy odpowiednio wczesnym wykryciu schorzenia, istnieją szanse na jej nienawracanie. Późniejsze wykrycie endometriozy wiąże się z ogromnym bólem, z którym musi żyć na co dzień kobieta.

Endometrioza może pojawić w różnych miejscach wewnątrz organizmu, dlatego Lucyna Jaworska-Wojtas podkreśla, że podczas operacji pacjentka powinna być zaopiekowana przez zespół lekarzy z różnymi specjalizacjami. Takie zespoły w Polsce już powstają, ale nie ma ich wiele i są dostępne tylko w dużych miastach.

W 2022 roku Fundacja Pokonać Endometriozę brała udział w sejmowej Komisji Zdrowia, na której rozmawiano o endometriozie.

„Nadal lekarze, którzy nawet są w Komisji Zdrowia mówią, że oni znają endometriozę, uczą się jej na studiach i właściwie to endometrioza jest leczona – to jest nieprawda. Endometrioza jest nieznana przez lekarzy, nie jest dobrze wykładana na studiach, nie ma szkoleń, nie ma ośrodków leczeń, więc nie można mówić, że endometrioza jest w Polsce zaopiekowana” – tłumaczy Lucyna Jaworska-Wojtas.

W 2022 roku Ministerstwo Zdrowia miało powołać specjalny zespół, który zająłby się stworzeniem odpowiedniego systemu leczenia i diagnozy endometriozy w Polsce, lecz tak się nie stało. Mimo wszystko, Fundacja Pokonać Endometriozę się nie poddaje i walczy o refundację kosztów leczenia oraz testów.

Więcej informacji na temat endometriozy znajdziecie na oficjalnej stronie Fundacji oraz oglądając całą rozmowę z Lucyną Jaworską-Wojtas w programie „Hej Poznań”.