Memoriał Czesława Cybulskiego zamiast Poznań Athletics Grand Prix

Poznański mityng lekkoatletyczny na golęcińskim stadionie będzie rozgrywany pod nazwą Memoriał Czesława Cybulskiego. Dodatkowo, tegoroczne zawody będą miały wyższą rangę za sprawą uczestnictwa w cyklu World Athletics™ Continental Tour Silver.

 

Czesław Cybulski to utytułowany trener związany z Poznaniem i Wielkopolską, którego podopieczni sięgali po medale olimpijskie oraz mistrzostw świata i Europy. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez Prezydenta RP w 2021 roku. Rada Miasta Poznania w 2013 roku przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania. Zmarł w sierpniu 2022 roku.

By uhonorować wybitnego trenera podjęto decyzję o zmianie dotychczasowej nazwy mityngu lekkoatletycznego Poznań Athletics Grand Prix na Memoriał Czesława Cybulskiego.

„Czesław Cybulski to jeden z najwybitniejszych polskich trenerów,jeśli chodzi o lekkoatletykę. Wychował najlepszych polskich młociarzy. Dzięki niemu rzut młotem stał się absolutnie polską dyscypliną nie tylko wśród mężczyzn ale również wśród kobiet” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się 18 czerwca. Będą miały wyższą rangę z uwagi na włączenie do cyklu World Athletics™ Continental Tour Silver.

Jak podkreśla Łukasz Miadziołko, dyrektor mityngu, zmiana nazwy imprezy i uhonorowanie trenera sprawi, że choć nie zasiądzie juz na trybunach, to w symboliczny sposób będzie „obecny” podczas wydarzenia.