Tramwaje wracają na ul. Towarową. Która linia tam pojedzie? Zmiany będą dotyczyć także kierowców

Już za kilka dni tramwaje pojadą ul. Towarową po nowym torowisku. Tym samym zostanie odciążony od ruchu tramwajowego Most Dworcowy i poprawi się połączenie komunikacją zbiorową między Jeżycami a Wildą.

 

W ramach prowadzonych inwestycji w centrum miasta zadbano także o możliwość swobodnej obsługi tramwajowej na ul. Towarowej. Wybudowano nowe torowisko oraz przebudowano przystanek przy ul. Towarowej. Przebudowany został także łuk torów z ul. św. Marcin w ul. Towarową, a także postawiono na nowość – wybudowano prawoskręt dla tramwajów z ul. Towarowej w ul. św. Marcin, co pozwoli na regularny ruch tą ulicą, co odciąży węzeł komunikacyjny na Rondzie Kaponiera.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, możliwe jest przywrócenie ruchu tramwajów na ul. Towarowej. Od soboty, 1 kwietnia, nową trasą pojedzie linia numer 2, która od ul. Zwierzynieckiej jadąc dotychczasową trasą dojedzie przez Rondo Kaponiera i ul. św. Marcin do ul. Towarowej, z której wyjedzie na ul. Matyi i dalej w kierunku Wierzbięcic i Dębca.

Dzięki temu łatwiej będzie dojechać komunikacją zbiorową bliżej centrum, w tym CK Zamek czy Al. Niepodległości, jednocześnie omijając obciążony ruchem Most Dworcowy.

Pod koniec tygodnia przeprowadzone zostaną jeszcze ostatnie przejazdy techniczne, by 1 kwietnia móc wznowić ruch pasażerski.

„Otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie trasy przez most Uniwersytecki i Towarową, co potwierdza jej gotowość do wprowadzenia ruchu tramwajowego. Pozostały odcinek torowiska na ul. Św. Marcin zostanie udostępniony do połowy roku” – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie

Trasa linii numer 2 od 1 kwietnia 2023 roku:

OGRODY – Dąbrowskiego – Rynek Jeżycki – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

W związku z wznowieniem ruchu tramwajowego, dzień wcześniej, czyli w piątek, 31 marca, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu kołowego na ul. św. Marcin i al. Niepodległości.

Obecnie ruch pojazdów między mostem Uniwersyteckim a al. Niepodległości odbywa się częściowo po torowisku. Od 31 marca zostanie skierowany na północną i południową jezdnię po jednym pasie w każdym kierunku.

Tego samego dnia rozdzielony zostanie ruch pojazdów na al. Niepodległości na odcinku od ul. Św. Marcin do ul. Taylora, tzn. na nitkę zachodnią i wschodnią. Oznacza to, że kierowcy będą mogli wjechać na nowo wybudowaną jezdnię.