Kolejny etap Programu Centrum dobiega końca. Zmiany dla kierowców jeszcze w tym tygodniu

Dobiegają końca zasadnicze prace budowlane w ramach kolejnej odsłony Programu Centrum, który obejmuje przebudowę odcinka ul. św. Marcin i Al. Marcinkowskiego. Jeszcze w tym tygodniu udostępniony będzie przejazd w kierunku ul. Solnej.

 

Ten etap Programu Centrum skupiał się przede wszystkim na przebudowie torowiska tramwajowego na ul. św. Marcin i Al. Marcinkowskiego, wraz z infrastruktura przystankową. Pasażerowie mogą już korzystać z przystanków w centrum miasta, choć z uwagi na toczące się prace na dalszych odcinkach, tramwaje zawracają w tym miejscu na trasie.

Wymieniono nie tylko samo torowisko, ale także słupy trakcyjne i sieć.

Na Al. Marcinkowskiego posadzono łącznie 28 dębów szypułkowych, które mają po ok. 15 lat i 6-8 metrów wysokości. Docelowo na odcinku od pl. Wolności do ul. św. Marcin będzie rosło 36 drzew, przy czym kolejne będą posadzone w ramach kolejnego etapu Programu Centrum.

W grudniu to właśnie nasadzenia zieleni były głównymi pracami prowadzonymi przez wykonawcę. W ostatnich dniach realizowane były z kolei prace wykończeniowe.

W ostatnim czasie, w związku z zakończeniem prac zasadniczych, na swoje miejsce wróciła również zabytkowa, czerwona waga. Jest ona jednym z niewielu zachowanych do dziś tego typu urządzeń w Polsce. Według szacunków została ustawiona w centrum miasta między latami 30. a 50. XX wieku.

„Do przebudowy pozostała jeszcze okolica skrzyżowania Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego, które obecnie jest drogą dojazdową dla pojazdów budowy pracujących na Starym Rynku” – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie

Jeszcze w tym tygodniu, bo 5 stycznia, zostanie udostępniony przejazd dla samochodów od ul. Piekary przez ul. św. Marcin i Al. Marcinkowskiego aż do ul. Solnej. Wyjazd ulicą Podgórną w Al. Marcinkowskiego pozostanie na dotychczasowych zasadach, tzn. z zakazem ruchu z zastrzeżeniem dojazdu do posesji.

 

Na wysokości ul. Paderewskiego ruch w stronę ul. Solnej poprowadzony zostanie odcinkiem tymczasowo utwardzonym.

Jak wyjaśnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, docelowa nawierzchnia w tej okolicy zostanie wykonana dopiero, gdy ul. Paderewskiego nie będzie już pełnić funkcji dojazdowej dla pojazdów pracujących przy przebudowie Starego Rynku. Nastąpi to dopiero po zakończeniu prac na ul. Wielkiej, która ma przejąć to zadane.

Dopiero po zakończeniu prac na ul. Paderewskiego rozpocznie się procedura odbiorowa dla całego zakresu tego etapu, czyli 2.2 Programu Centrum.