Przy lotnisku Poznań-Ławica powstaną ekrany akustyczne?

Czy w rejonie poznańskiego lotniska zostaną wybudowane ekrany redukujące hałas? Prezydent Poznania podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Ławica przyznał, że jest to rozwiązanie możliwe do rozważenia. Rozmawiano także o organizacji ruchu w okolicy podczas wydarzeń na Stadionie Miejskim oraz hałasie z Toru Poznań.

 

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań prezydenta z mieszkańcami poszczególnych osiedli. Na Ławicę Jacek Jaśkowiak powrócił po ośmiu latach – ostatnia tego typu dyskusja miała miejsce w 2015 roku. Jak przyznaje prezydent ma ogromny sentyment do tego osiedla, ponieważ sam mieszkał na Ławicy wiele lat, a obecnie mieszka tu jego syn. Dzięki temu problemy okolicy są mu znane.

Prezydent odniósł się m.in. do zarzutów o brak zainteresowania ze strony władz osiedlami oddalonymi od centrum.

„Wbrew głosom mówiącym, że Miasto niewiele tu zrobiło chcę powiedzieć, że w ostatnim czasie przeprowadziliśmy inwestycje za około 13,5 miliona złotych. Niektórzy mogą powiedzieć, że to niewiele, ale przy 42 osiedlach staramy się sprawiedliwie dzielić środki” – mówił Jacek Jaśkowiak

Podczas spotkania mieszkańcy zwrócili uwagę m.in. na problem zaparkowanych samochodów i organizacji ruchu podczas meczów na Stadionie Miejskim. Mówiono o zniszczonych chodnikach i trawnikach, o zagrożeniu dla bezpieczeństwa ruchu czy blokowaniu wyjazdów z posesji.

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że w ostatnim czasie wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na czas wydarzeń na stadionie, które dotyczą m.in. zamknięcia części osiedlowych ulic. Jego zdaniem na razie trudno jest ocenić skuteczność zmian, ponieważ od tego czasu odbyły się tam jedynie dwa mecze, a kierowcy-kibice mogą potrzebować czasu, by przyzwyczaić się do nowej organizacji. Jednocześnie podkreślił, że rozjeżdżanie terenów zielonych to po prostu… brak kultury kierowców. Zapewnił też, że Miasto chce promować docieranie na stadion komunikacją zbiorową, ale oczekuje większej współpracy ze strony klubu. Nie wyobraża sobie sytuacji, w której Miasto opłaca przejazdy uczestników imprezy prywatnej.

Tematem poruszonym podczas spotkania był także hałas zarówno ze strony Toru Poznań jak i lotniska Ławica. Prezydent przyznał, że to problem dobrze mu znany, bo pamięta, jak samoloty potrafiły go budzić, gdy mieszkał na tym osiedlu. Mieszkańcy zwracali uwagę na szczególnie weekendowe hałasy ze strony Toru.

Zdaniem Jacka Jaśkowiaka, sytuacja wkrótce powinna ulec zmianie.

„Już powstają ekrany od strony Przeźmierowa, a do końca lipca będą zamontowane przy Bukowskiej. Po ich montażu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma przeprowadzić kontrole badające pochłanianie hałasu.” – wyjaśnił prezydent

W odniesieniu do hałasu z lotniska zapewnił, że porozmawia z władzami portu o możliwościach zainstalowania w niektórych miejscach ekranów redukujących hałas.

Uczestnicy spotkania pytali o plany budowy wielofunkcyjnego boiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę, plac zabaw i strefę streetworkoutu. W odpowiedzi usłyszeli, że największym problemem są kwestie finansowe. Zachęcił radę osiedla do wnioskowania o dotacje rządowe. Zaproponował, by lokalni parlamentarzyści zaangażowali się w sprawę.

Mieszkańców ucieszyła z kolei informacja, że jeszcze w kwietniu zostanie rozpisany przetarg na budowę ul. Modrzejewskiej, na odcinku od ul. Miastkowskiej do Szeherezady. Dzięki temu warta niemal 3 mln złotych inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.