Wysokie budynki przy ul. Kolejowej? Władze odpowiadają w sprawie decyzji dot. zabudowy

Czy przy ul. Kolejowej, na obszarze, w którym znajdował się zabytkowy młyn staną wysokie budynki? Część mieszkańców niepokoi postępowanie w sprawie decyzji dla warunków zabudowy na tym obszarze, które przewidują budowę wysokich bloków mieszkalnych. Sprawą zainteresował się miejski radny Paweł Matuszak, który poprosił prezydenta o wyjaśnienia. Co na to władze miasta?

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje nad miejscowym planem zagospodarowania dla rejonu ul. Kolejowej, tymczasem wśród mieszkańców pojawiły się głosy o wydanej decyzji dotyczącej przyszłości terenu przy ul. Kolejowej 19/21, czyli na terenie zabytkowego młyna, który spłonął w 2018 roku. Przewidziano tam budowę wysokich budynków, które jak zauważa lokalna społeczność, nie pasują do okolicznych zabudowań.

Jak wskazuje w swojej interpelacji Paweł Matuszak, warunki zabudowy przewidują budowę obiektów o wysokości 50-70 metrów, czyli na 15 i 22 piętra. Dodał także, że wcześniejsza decyzja przewidywała budowę obiektów wysokich na 17 metrów i z 270 mieszkaniami.

Zdaniem radnego, planowanie wyższych obiektów zaburzy charakter okolicy. W jego opini, wszelkie decyzje powinny być podejmowane poprzez ustalenie planu zagospodarowania miejscowego, co oznacza m. in. konsultacje społeczne i konieczność przegłosowania go przez Radę Miasta. Ma także wątpliwości, co do „okoliczności spalenia zabytku”, a tym samym przygotowania terenu pod inwestycję bez „obciążenia” zabytkiem.

Wobec olbrzymiej skali inwestycji, jej wpływu na tę część Poznania i panoramę całego miasta, niejasne kwestie dotyczące spalenia zabytku i przygotowania terenu pod inwestycję “nie obciążoną” obiektem pod ochrona konserwatorską wnoszę o rozstrzyganie o zasadności lub jej braku lokalizacji wieżowców przy ul. Kolejowej w procedurze planu miejscowego” – wskazuje radny

Jego zdaniem, procedura planu zagospodarowania miejscowego zapewni większą transparentność.

Procedura planu miejscowego przeprowadzona przez doświadczonych urbanistów Miejskiej Pracowni urbanistycznej zapewni transparentność procedur, przeprowadzenie profesjonalnych analiz przestrzennych, udział społeczeństwa (zbieranie wniosków i uwag do planu). Następnie zapewni demokratyczne przyjęcie uchwały przez Radę Miasta. W przypadku jednoosobowego rozstrzygania w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy taka transparentność nie jest możliwe” – zauważa

Odpowiedzi na interpelacje radnego udzielił zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss. Jak wskazał, teren, którego dotyczy sprawa nie podlega pod obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że warunki zabudowy mogą być ustalane poprzez wydanie decyzji.

Dodał jednocześnie, że ta jeszcze nie została podjęta w stosunku do nieruchomości przy ul. Kolejowej 19/21, natomiast postępowanie jest w toku. Przekazał też, że planowana inwestycja obejmuje budowę trzech budynków wielorodzinnych z usługami, a także przebudowę, rozbudowę i zmiany sposobu użytkowania budynku biurowego na usługowy.

Wiceprezydent dodał, że wskazane w piśmie nieruchomości objęte są procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wolne Tory, dla którego Miasto opracowało koncepcję zagospodarowania. Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpi do opracowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanej lokalizacji dopiero po uchwaleniu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania.

Parametry planowanej inwestycji:

– wielkość powierzchni zabudowy – 28-29%, przy czym powierzchnia zabudowy każdego z trzech nowoprojektowanych budynków nie może przekroczyć 360 m²,

– szerokość elewacji frontowej – 17,5 m – 21,5 m

– wysokość elewacji frontowej do 65 m i do 55 m do najwyższego punktu dachu dla dwóch budynków, a dla trzeciego budynku wysokość elewacji frontowej do 85 m i 75 m do najwyższego punktu dachu, liczba lokali mieszkalnych – do 240,

– liczba lokali usługowych – do 10 (łączna powierzchnia użytkowa do 1400 m²), liczba miejsc postojowych – do 278, powierzchnia użytkowa usług 2400 m².