Druga odsłona tegorocznej Poznańskiej Wiosny Muzycznej

Poznańska Wiosna Muzyczna, prestiżowy międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej, w tym roku odbywa się w dwóch częściach. Festiwal, którego historia sięga aż do 1961 roku, został zainicjowany przez Tadeusza Szeligowskiego oraz jego ucznia, Floriana Dąbrowskiego. W 2023 roku, w dniach od 24 do 28 maja, festiwal serwuje melomanom dziewięć koncertów, w ramach których odbędą się również dziewięć prawykonań.

 

Pierwszą część tegorocznego wydarzenia, zaplanowaną na marzec, stanowił koncert Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, pod batutą dyrygenta Łukasza Borowicza. Część festiwalowa, odbywająca się w maju, zaoferuje pasjonatom muzyki współczesnej bogaty program artystyczny.

Obchodzone w tym roku 110. urodziny Floriana Dąbrowskiego i 60. rocznica śmierci Tadeusza Szeligowskiego stają się okazją do upamiętnienia obu założycieli festiwalu. Planowane na 27 maja spotkanie, prowadzone przez Julię Gołębiowską, będzie poświęcone ich życiu i twórczości. Wydarzenie uświetni recital laureatki XVI Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Antoniny Ogończyk-Mąkowskiej.

W ramach festiwalu, 26 maja, Aleksandra Panasik i Wojciech Kaszuba zaprezentują pięć kompozycji na obój i elektronikę, w tym cztery utwory powstałe w 2023 roku. Tego samego dnia odbędzie się koncert Max Brand Ensemble, zorganizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory na flet, klarnet i gitarę. W kolejnym dniu, wystąpi poznański zespół Sepia Ensemble, prezentując kompozycje z ubiegłego stulecia.

Festiwal zakończy się 28 maja, z trzema zaplanowanymi koncertami. Pierwszy z nich to występ duetu fortepianowo-akordeonowego, Julie Wolańskiej-Gajdy i Michała Gajdy. Będzie również okazja do usłyszenia trzech prawykonań podczas koncertu Piotra Nowickiego i Pawła Nowickiego. Finalnym punktem festiwalu będzie koncert Lilianny Zalesińskiej i Piotra Szymanowicza, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu Był i tam Artura Żuchowskiego.

Koncerty festiwalowe zaplanowane są na Akademii Muzycznej, Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego i w Urzędzie Miasta Poznań.

“Poznańska Wiosna Muzyczna” to wydarzenie o znaczeniu międzynarodowym, które od lat przybliża melomanom szeroki przekrój muzyki XX i XXI wieku – od symfonicznej po kameralną. Dziewięć koncertów, zaplanowanych na tegoroczne dni festiwalowe, podkreśla ten szeroki zakres, a dziewięć prawykonań pokazuje, jak dynamicznie rozwija się współczesna scena muzyczna.

Tegoroczna edycja festiwalu “Poznańska Wiosna Muzyczna” jest nie tylko okazją do uczczenia rocznic urodzin i śmierci jej założycieli, ale także do doświadczenia żywej, pulsującej energii muzyki współczesnej, prezentowanej przez utalentowanych artystów. Zarówno doświadczeni melomani, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką współczesną, na pewno znajdą w programie festiwalu coś dla siebie.

Cały program dostępny jest online.