Jak Poznań i Wielkopolska wypadają w ogólnopolskim rankingu pod względem liczby wypadków i kolizji?

Eksperci multiwyszukiwarki rankomat przeanalizowali dane dotyczące wypadków i kolizji drogowych w Polsce. W skali kraju, w 2022 roku, największa liczba takich zdarzeń odnotowana została w województwie dolnośląskim (11,3 na 1000 mieszkańców) i w Katowicach (18,1 na 1000 mieszkańców), zaś najbezpieczniej jest w dolnośląskim i Katowicach. Jak wypadł Poznań i Wielkopolska?

 

Wnioski oparto na danych zebranych przez eksperci z portalu rankomat.pl, którzy przeanalizowali dane zawarte w bazie Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK).
Najwięcej wypadków i kolizji drogowych w Polsce w 2022 r. miało miejsce w województwie mazowieckim, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę mieszkańców, to najniebezpieczniej jest w dolnośląskim. Jeśli chodzi o miasta, to najwięcej wypadków i kolizji odnotowano w Warszawie, ale przeliczając na liczbę mieszkańców, najgorzej wypadały Katowice.

rankomat

 

Co ciekawe, Poznań plasuje się na ostatnim miejscu podium pod względem najmniejszej liczby wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców (12,4) Liczba ta jest znacznie niższa niż w przypadku Katowic (18,1).

rankomat

 

Mimo tych niepokojących statystyk, liczba wypadków i kolizji drogowych w Polsce zmniejszyła się w 2022 roku, w porównaniu do poprzedniego. Jest to zauważalny trend w każdym z szesnastu województw.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji drogowych w siedmiu województwach. Natomiast w Wielkopolsce najczęściej dochodziło do wypadków z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. Pod tym względem województwo wielkopolskie jest niechlubnym liderem.

Poznań znalazł się na 3. miejscu (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) w zestawieniu miast, w których najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków jazdy.

Warto zauważyć, że w jednostkach miejskich, jak Poznań, nieprawidłowe dostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego było głównym powodem wypadków i kolizji. To świadczy o tym, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność podczas jazdy w zatłoczonych obszarach miejskich.

W 2022 roku odnotowano generalny spadek liczby wypadków i kolizji drogowych w Polsce, co jest pozytywnym zjawiskiem. Jednakże, dane pokazują, że niektóre regiony, takie jak województwo dolnośląskie i miasto Katowice, mają wyższy wskaźnik tych zdarzeń na 1000 mieszkańców.

Poznań i Wielkopolska, mimo iż nie znajdują się na czele listy, wymagają dalszej analizy i działań w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Dla kierowców ważna jest świadomość, że utrzymanie bezpiecznej odległości między pojazdami, przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz dostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego, są kluczowe dla zapobiegania wypadkom i kolizjom drogowym. W każdym regionie kraju, w tym w Poznaniu i Wielkopolsce, te aspekty wymagają ciągłego podkreślania w celu poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.