Nagrody Stukot’56 przyznane

W przeddzień obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56, w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich wręczono nagrody STUKOT ’56. Te prestiżowe statuetki to hołd dla tych, którzy nieprzerwanie prezentują i propagują wartości, za które w 1956 roku walczyli poznaniacy.

 

Gala, zorganizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupę MTP, była okazją do docenienia wyróżnionych w trzech kategoriach: O Boga, Za wolność, Za prawo i chleb.

Nagroda STUKOT ’56, ustanowiona zaledwie rok wcześniej, ma na celu upamiętnienie wartości, dla których robotnicy w Poznaniu zaryzykowali życie w walce z komunistycznym totalitaryzmem.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki, podkreślił, że nagroda, reprezentowana przez statuetkę okuloka, to poszukiwanie współczesnych wyrazicieli tych nieprzemijających wartości, które podtrzymywane są przez osoby, instytucje, fundacje i stowarzyszenia.

W kategorii “O Boga”, za działania na rzecz społeczności lokalnych i promowanie wartości chrześcijańskich, nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli. Organizacja jest odpowiedzialna za organizowanie corocznych przemarszów ulicami polskich miast w Dzień Trzech Króli.

W kategorii “Za wolność”, kapituła przyznała nagrodę Majorowi Zenonowi Wechmannowi, przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezesowi Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Major Wechmann jest znany z wieloletniego zaangażowania w upamiętnianie i nauczanie młodych pokoleń historii walki Polski z komunizmem. Dzięki jego staraniom zorganizowano pochówek ofiar mordu przy ulicy Niegolewskich oraz symbolicznie upamiętniono rozstrzelanych w podpoznańskich lasach. 

W kategorii “Za prawo i chleb”, nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum Palium. To organizacja, która od ponad dwudziestu lat zapewnia opiekę paliatywną chorym, skupiając się na zrozumieniu ich potrzeb i godności. Ich działalność jest powszechnie ceniona zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.

Gala była także okazją do prezentacji kultury. Maciej Fortuna, znany poznański trębacz i kompozytor, dał premierowy występ ze swoim zespołem, wykonując specjalną kompozycję “Człowiek 1956”.

W trakcie uroczystości zaprezentowano również wystawę fotograficzną pt. “Monumentalna architektura Targu Poznańskiego” autorstwa Romana Stefana Ulatowskiego, która ukazała nieznane dotąd zdjęcia z kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.