49 lat temu Hala Arena została oddana do użytku

Choć 28 czerwca kojarzy się w Poznaniu przede wszystkim z Poznańskim Czerwcem 1956 roku, czyli robotniczym zrywem przeciw ówczesnej władzy, to jest to data, która wpisała się w historię Poznania także z innego powodu. Dokładnie 49 lat temu oddano do użytku Halę Arena.

O tym, że w Poznaniu ma powstać obiekt sportowo-widowiskowy zadecydowało w 1969 roku Prezydium Rady Narodowej dla Miasta Poznania. Wskazywano na potrzebę wybudowania hali, która pozwoli na organizację imprez sportowych, kulturalnych i targowych, co podniesie prestiż miasta.

Co ciekawe, hala została zaprojektowana w zaledwie dwa tygodnie przez zespół prowadzony przez Jerzego Turzenieckiego. Podczas prac ustalono, że obiekt ma przypominać Mały Pałac Sportu Rzymu, czyli Palazzetto dello Sport, dzięki czemu będzie można stworzyć konsturkcję, która pozwoli na pomieszczenie we wnętrzu hali jak największej liczby widzów. Kopuła miała zostać pokryta płytkami, które lśniły w kolorze złota.

Prace budowlane rozpoczęto 1 lipca 1972 roku i zakończono je w niecałe 2 lata. Był to ogromny sukces, gdyż zwykle budowa podobnych obiektów trwała wówczas około 30 miesięcy, czyli 2,5 roku.

Dużą zasługę w tak szybkim ukończeniu robót mieli sami poznaniacy, którzy wypracowali 7 tysięcy roboczogodzin, z których połowa przypadła poznańskiej młodzieży. Budowa zakończyła się przed terminem, dzięki czemu już 28 czerwca 1974 roku nastąpiło oddanie obiektu do użytku.

Koszt inwestycji wyceniono na 80 milionów złotych, jednak obiekt szybko podbił serca mieszkańców z uwagi na organizowane tam zawody sportowe i koncerty.

Co ciekawe, do 1998 roku hala była ogrzewana… parowozem umieszczonym w budynku technicznym. Później powstała  tam sala sportów walki.

Hala Arena szybko stała się jednym z symboli stolicy Wielkopolski. Przez lata obiekt mocno podupadł i trzeba było zamknąć z uwagi na zły stan techniczny. W ostatnim czasie regularnie przeprowadzane są tam prace modernizacyjne, które mają pozwolić na “uratowanie” Areny. Poza doraźnymi pracami, Arena przechodzi także gruntowne zmiany.