UAM zakończył rejestrację do rekrutacji na studia. Które kierunki najczęściej wybierano?

Największa poznańska uczelnia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, zakończyła rejestrację w tegorocznej rekrutacji i podała statystyki. Który kierunek najczęściej wybierali przyszli studenci?

 

W rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 UAM przygotował ok. 12,5 tysiąca miejsc na studiach stacjonarnych. Niemal 8 tysięcy z nich to studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie, czyli te, które wybierają tegoroczni maturzyści.

Rejestracja zakończyła się o północy i uczelnia ma już pierwsze statystyki. Według stanu na 12 lipca, najwięcej osób zapisało się i wpłaciło opłatę rekrutacyjną na psychologię – tu odnotowano aż 2234 kandydatów. Na drugim miejscu znalazło się prawo (1592 chętnych), a podium zamknęła filologia angielska z 1419 chętnymi. To kierunki, które od lat wiodą prym zainteresowania przyszłych studentów.

Na dalszych miejscach znalazło się: zarządzanie i prawi w biznesie (910) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (793).

To jednak nie oznacza, że na te kierunki będzie najtrudniej się dostać. Istotna jest jeszcze liczba dostępnych miejsc. Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce największą popularnością cieszyła się: psychologia (ok. 19 osób na miejsce), filologia koreańska (ponad 16 os./msc.), zarządzanie i prawo w biznesie (13 os./msc.), filologia skandynawska specjalność filologia norweska (ponad 12 os./msc.) oraz filologia angielsko-chińska (ponad 12 os./msc.).

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone o północy 18 lipca. Następnie kandydaci będą musieli dopełnić wszelkich formalności i dokonać wyboru w przypadku dostania się na więcej niż jeden kierunek lub też podtrzymać chęć studiowania na tym, na którym zabrakło im punktów. Ostateczne listy przyjętych na poszczególne kierunki zostaną ogłoszone nie wcześniej niż 24 lipca.