78 lat temu przywrócono ruch tramwajowy na ul. Półwiejskiej. Powinien zostać utrzymany do dziś?

Choć od wielu lat to jedynie deptak to jeszcze 50 lat temu kursowały tam tramwaje i samochody. Mowa o ul. Półwiejskiej, która była jedną z pierwszych ulic, na której po II wojnie światowej przywrócono ruch tramwajowy w Poznaniu.

Po wyzwoleniu Poznania i zakończeniu II wojny światowej, grupa pracowników MPK Poznań rozpoczęła działania związane z odbudową infrastruktury tramwajowej w mieście. Przywrócenie komunikacji miejskiej było istotnym elementem rozwoju gospodarki i powrotu do codziennego życia poznaniaków po działaniach wojennych.

Mimo ogromnych zniszczeń i braku większych środków finansowych stopniowo udrożniano trasy, a także odbudowywano trakcje i torowiska. Dzięki determinacji i szybkości działań dokładnie 78 lat temu, 13 lipca 1945 roku możliwe było wznowienie ruchu tramwajowego na ul. Półwiejskiej. Skierowano tam linię numer 2 kursującą z Ogrodów na Dębiec oraz numer 4 z Górczyna na Dębiec.

Ówczesna ulica Półwiejska podobnie jak dziś była jedną z najważniejszych w mieście, którą codziennie pokonywały tysiące mieszkańców. Wówczas jednak nie byli to jedynie piesi i rowerzyści. Na ul. Półwiejskiej dopuszczony był nie tylko ruch tramwajowy, ale także samochodowy. Takie skumulowanie ruchu prowadziło do częstych wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Ostatecznie zdecydowano o całkowitej rezygnacji z ruchu tramwajowego na ul. Półwiejskiej w 1970 roku.

Co ciekawe, niektórzy mieszkańcy uznają to za złą decyzję. Ich zdaniem ulica powinna być deptakiem z ruchem tramwajowym, dzięki czemu połączone byłoby centrum miasta z Wildą, co obecnie planują władze miasta chcąc stworzyć trasę tramwajową w ul. Ratajczaka.