Istniała zaledwie kilka lat, ale na nią czekano – 31 lat temu otwarto zajezdnię przy ul. Darzyborskiej

Dokładnie 31 lat temu otwarto zajezdnię Darzyborska MPK Poznań. Swoją funkcję pełniła jednak tylko kilka lat. Dlaczego?

Wraz z rozwojem taboru MPK Poznań coraz większym problemem stawał się brak miejsc postojowych dla autobusów. W latach 90. XX wieku sytuacja była już bardzo poważna, dlatego gdy Miasto otrzymało od samorządu teren po dawnej jednostce wojskowej, zdecydowano o utworzeniu parkingu dla miejskich autobusów.

Zajezdnia Darzyborska została oficjalnie otwarta 4 sierpnia 1992 roku, czyli dokładnie 31 lat temu, o godzinie 11:00. Co ciekawe, pierwsze autobusy wyjechały z niej jednak już dwa dni wcześniej.

Stacjonowało tam 77 autobusów, w tym te ze zlikwidowanych zajezdni autobusowych na al. Polskiej i Fortecznej. Znajdowała się tam także stacja paliw.

Zajezdnia przy ul. Darzyborskiej miała jednak swoje minusy. Jednym z największych była ograniczona przestrzeń. W zajezdni było bardzo ciasno, przez co wjazd przegubowych autobusów Ikarus na kanał wymagał wielu manewrów ze strony kierowców. Lokalizacja także okazała się kłopotliwa.

Ostatecznie po rozbudowie zajezdni przy ul. Kaczej oraz Warszawskiej ta przy ul. Darzyborskiej została zamknięta w 1998 roku.