Jak zorganizować rotującą przestrzeń miejsca pracy w biurze?

W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy oraz rosnącego znaczenia elastyczności i innowacji, aranżacja biur również ewoluuje, aby sprostać nowym wyzwaniom. Z jednej strony znaczenie ma ergonomia i komfort, a z drugiej elastyczność i możliwość wyboru miejsca wykonywania obowiązków. Pandemia COVID-19 uświadomiła ludziom i firmom, że biura to coś więcej niż biurko do pracy. Postrzegane są one obecnie jako miejsca, pozwalające na interakcje, które nie są możliwe w przypadku wideorozmowy. Jednym z najnowszych trendów jest model Pivot Space. Ten innowacyjny pomysł zakłada tworzenie wielofunkcyjnych, elastycznych przestrzeni biurowych, które mogą być łatwo przekształcane w zależności od potrzeb i wymagań pracowników oraz organizacji.

Pivot Space – jedna przestrzeń, wiele funkcji

Koncepcja Pivot Space daje możliwość lepszego wykorzystania powierzchni biurowej oraz zwiększenia efektywności pracy, dzięki jej adaptacji do różnych zastosowań. Chodzi o stworzenie elastycznej przestrzeni, w której będzie można spotkać się z klientem, wygodnie pracować nad projektem, zorganizować zebranie zespołu czy omówić sprawy biznesowe z pracownikami przebywającymi na home office. Rotującą przestrzeń łatwo można przekształcić w strefę wspólną, indywidualne stanowisko pracy czy też salę konferencyjną. Elastyczność tego podejścia ma na celu wspieranie kreatywności, współpracy oraz komunikacji między pracownikami. W efekcie prowadzi do większej efektywności i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Elastyczny model hybrydowy a stanowisko pracy

Praca przez cały czas przy jednym biurku to już przeszłość. Nie chodzi tu wyłącznie o zyskującą dużą popularność koncepcję hot desking, ale także o to, że w obecnych realiach pracownicy wykonują różne obowiązki (rozmowy telefoniczne, spotkania z klientem, prezentacje, szkolenia). Coraz częściej do załatwienia spraw biznesowych czy spotkań ze współpracownikami wykorzystują wideokonferencje, które wymagają innych warunków niż rozmowy face to face na open spaceElastyczność i zdolność do dostosowania się do zmieniających się potrzeb, stały się kluczowymi cechami nowoczesnych biur. Współczesny pracownik powinien mieć dostęp do ergonomicznego stanowiska, które może łatwo zaadaptować do pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej. Przykładem mogą być kabiny akustyczne Hushoffice, umożliwiające efektywne wykorzystanie przestrzeni, w celu przeprowadzenia spotkania online, a także pracy koncepcyjnej. 

Rotujące obszary biura – zwiększenie funkcjonalności miejsca pracy

Koncepcja Pivot Space, czyli rotujących miejsc pracy w dużej mierze opiera się na wyposażeniu meblowym. Modułowe stoły, sofy i mobilne ścianki działowe mogą zostać zaprojektowane tak, aby definiowały hierarchię przestrzenną. Akustyczne kabiny biurowe wyposażone w nowoczesną technologię są miejscami, w których zespoły mogą przeprowadzić burzę mózgów, klienci omówić ważne dla nich sprawy, a współpracownicy w komfortowych warunkach rozmawiaćNie ma jednego sposobu na utworzenie rotującej przestrzeni pracy, jednak rozwiązania takie jak boksy akustyczne, których położenie i przeznaczenie można zmienić, to dobry wybór w kontekście długoterminowej elastyczności. 

Jak można wdrożyć koncepcję Pivot Spaces w miejscu pracy?

Rotująca przestrzeń pracy może stać się powodem, dla którego pracownicy będą chętnie przychodzić do biura. Zapewnia miejsce, gdzie ludzie mogą wykonywać obowiązki zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami oraz wchodzić w interakcje z otaczającymi ich osobami, aby poczuć się częścią społeczności. Projektując wielofunkcyjne obszary przestrzeni biurowej, należy wziąć pod uwagę różnorodność pracowników i zapewnić rozwiązania dopasowane pod kątem metody pracy i preferencji. 

Wielofunkcyjne stanowiska do pracy indywidualnej

Przestrzenie rotujące to nowoczesne rozwiązanie stworzone także z myślą o wsparciu pracy indywidualnej w otwartych przestrzeniach biurowych. Kabiny akustyczne, takie jak hushHybrid zapewniają możliwość skupienia się na realizacji zadań oraz prywatność, bez konieczności izolowania się od reszty zespołu. Regulowana głębokość blatu gwarantuje komfort podczas dłuższej wideokonferencji, prezentacji czy pracy nad trudnym projektem. Szklane ściany tłumią dźwięki, jednocześnie umożliwiając kontakt wzrokowy z zespołem. Wyposażenie obejmuje gniazda zasilania i USB, przyjazne dla wzroku oświetlenie oraz efektywną wentylację

Przestrzenie typu Pivot Space – wsparcie interakcji z klientem i zespołem 

Przestrzenie rotujące umożliwiają płynne przejście pomiędzy pracą indywidualną a współpracą zespołową, co sprzyja efektywności w dynamicznych środowiskach biurowych. Ułatwiają nieformalne dyskusje, krótkie narady, przyczyniając się do lepszej współpracy i komunikacji w zespole. Nie chodzi jednak jedynie o stworzenie przyjaznego środowiska dla zatrudnionego personelu. Przestrzeń typu Pivot Space powinna być przystosowana do wspierania interakcji z klientami podczas prezentacji cyfrowych i bezpośrednich negocjacji. Do tego celu można wykorzystać biurowe boksy akustyczne, takie jak czteroosobowe kabiny hushMeet, które są nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Dzięki doskonałym właściwościom dźwiękochłonnym pozwalają na prowadzenie spotkań w komfortowych warunkach, bez zakłóceń z otoczenia. Wieloosobowe budki akustyczne można łatwo przekształcić z pomieszczenia do pracy grupowej w strefę relaksu lub miejsce do telekonferencji.